Svátek má: Heřman|Hermína

Zprávy

Velikost textu:

GT: Abe může dosáhnout mír s Ruskem, ale ne Kurilské ostrovy!

GT: Abe může dosáhnout mír s Ruskem, ale ne Kurilské ostrovy!

Pokrok v mírových rozhovorech mezi Ruskem a Japonskem se v poslední době zastavil, protože strany nemohou dojít ke kompromisu ohledně jižních Kurilských ostrovů, píše Global Times.

Šinzó Abe a Vladimir Putin
2. února 2019 - 10:15

Podle publikace je načase, aby Šinzó Abe zaujal realističtější pohled na situaci a uvědomil si, že v současné době veřejnost obou zemí není připravena vyřešit tyto územní rozpory.

Během posledního tříhodinového setkání japonského předsedy vlády Šinzó Abeho a prezidenta Vladimira Putina se vůdcům nedařilo dosáhnout významného pokroku v mírových rozhovorech a územní problematice. Podle Global times musí Tokio „přijmout realitu".

Jak  deník připomíná, před tímto setkáním bylo dosaženo pokroku při hledání kompromisu mezi Ruskem a Japonskem. V listopadu 2018 se tedy na summitu ASEAN v Singapuru strany dohodly na urychlení procesu podepsání mírové dohody na základě společného sovětsko-japonského prohlášení z roku 1956. Pak se vůdci setkali opět v prosinci na summitu G20 v Argentině a podle čínských novin se dohodli, že „dohodu dokončí do června tohoto roku".

„Pokud jednání proběhne hladce, můžeme podle mého názoru očekávat podepsání rusko-japonské dohody ještě v době funkčního období Abe coby předsedy vlády, které končí v roce 2021," komentoval situaci autor a zpravodaj Global Times Chen Yang.

Hlavní překážkou uzavření oficiálního míru mezi Ruskem a Japonskem jsou územní spory oblasti jižních Kuril nebo, jak říkají Japonci, „severních území". A ačkoliv mnozí věří, že problém nelze brzy vyřešit, Chen Yang zejména vyzdvihuje „pozitivní vztah" Abe a Putina. Japonský premiér se od roku 2013 setkal s ruským prezidentem 25krát. Během této doby se oběma vůdcům podařilo vytvořit základ pro vzájemnou důvěru a to, jak ujišťuje čínský novinář, demonstruje Putinovu snahu vyjednávat s Japonskem, aby se rozpory vyřešily. A pokud se k této otázce přistupujeme z tohoto pohledu, že strany jsou připraveny k jednání u stolu, lze to považovat za významný krok ke zlepšení bilaterálních vztahů.


Podle autora článku však klíč k vyřešení územního sporu mezi Ruskem a Japonskem spočívá nejen ve vztazích mezi těmito dvěma zeměmi. Nelze ignorovat ostatní hráče. Předpokládejme, že Rusko vrátí Tokiu jižní Kurily - pak existuje velká pravděpodobnost, že se jednoho krásného dne se vojenské síly USA a Japonska společně ocitnou na těchto ostrovech. A bude to bezprostřední hrozba pro Moskvu.

Ruská svrchovanost nad Kurilskými ostrovy je zakotvena v Jaltské dohodě, která ratifikovala výsledky druhé světové války. A pokud Moskva udělá ústupky, znamená to, že historie může být přepsána a to může mít obrovský dopad na existující světový pořádek.

Podle novináře jsou největším problémem pro Moskvu a Tokio rozpory ve veřejné mínění mezi oběma zeměmi. Převážná většina Rusů nepodporuje ani částečný převod ostrovů Japoncům, přestože to je uvedeno v dohodě z roku 1956. To je velmi silná pozice. Na druhou stranu jsou Japonci připraveni ukázat o něco více pružnosti ohledně „severních území".


A i kdyby byl Kreml připravený vrátit jižní Kurily podle podmínek sovětsko-japonské deklarace, rozpory ve veřejném mínění a zejména nepružnost Rusů v územní problematice by to prostě neumožnily. Proto, podle Chen Yanga, by měly Rusko a Japonsko nejprve vytvořit kontakty a výměny mezi národy, protože prohlubování vzájemného porozumění a důvěry může pomoci při řešení územních sporů. A jestliže je samotná mírová dohoda možná a je možné ji podepsat, dokud je Abe premiérem, pak o územní otázce již rozhodnou jeho nástupci.

(kou, prvnizpravy.cz, globaltimes.cn, foto: arch.)