Svátek má: Milena

Zprávy

Velikost textu:

Gregor Gysi : Německo by mělo vrátit Řecku půjčené miliardy!

Gregor Gysi : Německo by mělo vrátit Řecku půjčené miliardy!

Německý politik Gregor Gysi požaduje, aby Merkelová vrátila miliardy z nucených úvěrů uzavřených během druhé světové války mezi Německem a Řeckem.

Gregor Gysi, německý politik (Die Linke)
11. října 2018 - 06:20

Německý politik požaduje, aby jeho země zaplatila Řecku miliardy jako náhradu za "půjčky" vynucené  nacisty během druhé světové války. Gregor Gysi uvedl, že Berlín by měl převzít plnou zodpovědnost za akce Hitlerovy fašistické vlády a vrátit nejméně 8,7 miliardy liber (10 miliard euro) na vypořádání zbývajících dluhů.

Tzv. nucená půjčka je podle odborníků nezávislá na výši válečných reparací, které by mělo Německo Řecku zaplatit a podle řeckých odhadů činí více než 100 miliard euro.

Zatímco pohledávka po splacení reparací je velmi kontroverzní, nucená půjčka  z doby německé okupace mezi hospodářskými historiky je brána jako legitimní poptávka. Je to půjčka od řecké centrální banky ve výši přes 1,5 bilionu drachmy  Německé říši a jeho spojenci Itálii. Splacení půjčky mělo proběhnout po skončení války.

Řecko tvrdí, že peníze ukradené z řeckých bank musí být splaceny, ale Německo to odmítlo a trvá na tom, že uhradilo veškeré nevyrovnané pohledávky v roce 1990.

„Podle mého názoru je Spolková republika Německo stále odpovědná za tuto půjčku," tvrdí Gysi.

Výbušná poznámka přichází těsně před návštěvou německého prezidenta Frank-Walter Steinmeiera právě v Řecku.

Právě prohlášení německého politika podporuje řecké požadavky na splacení dluhů.

Nacistické Německo napadlo Řecko v dubnu 1941 a potlačilo řecký odpor během pouhých několika týdnů. Hitlerovo vojsko zůstalo v zemi až do počátku roku 1944 a během brutální okupace byly ozbrojené síly zodpovědné za zabití tisíců civilistů.

Nacisté byli obviněni také z toho, že donutily řeckou centrální banku, aby poskytla půjčky ve výši zhruba  476 milionů říšských marek Hitlerovu režimu - dnes kolem 8,7 miliardy (10 miliard euro).

Peníze byly původně určeny na pokrytí nákladů na okupační síly, ale požadavky Německa se rychle zvyšovaly a brzy Řecko financovalo vojáky i na jiných frontách.


Gregor  Gysi uvedl, že Německo by nemělo vrátit pouze původní částku, ale i úroky z obrovské částky.

„Spolková vláda by měla platit z právních, politických a morálních důvodů, splatit půjčky  a nabídnout další jednání o odškodnění," je přesvědčen Gysi.

Gregor Gysi cestuje do Řecka spolu s prezidentem Frankem-Waltrem Steinmeierem na dvoudenní návštěvu, která údajně bude zahrnovat i návštěvu koncentračního tábora Haidari poblíž Atén.

Během oficiální návštěvy se německý prezident setká s řeckým prezidentem Prokopisem Pavlopoulosem a premiérem Alexisem Tsiprasem.

„Byl bych velmi vděčný prezidentovi Steinmeierovi, kdyby vyslal signál, že chceme překonat napětí mezi oběma zeměmi,“ dodal Gysi.

(rp,prvnizpravy.cz,express,foto:arch.)