Svátek má: Bartoloměj

Zprávy

Velikost textu:

Gorbačov II. v Bílém domě přivede americkou říši k zániku

Gorbačov II.  v Bílém domě přivede americkou říši k zániku

Jediným bohatstvím, které udržujete, je bohatství, které jste udělili, řekl Marcus Aurelius (121-180 nl), poslední z velkých římských císařů.

Donald Trump a Michail Gorbačov
8. listopadu 2018 - 07:20

Americký prezident Donald Trump by mohl znát dalšího obyvatele Apeninského poloostrova, dona Vita Corleona a jeho nezapomenutelný bonmot: "Udělám mu nabídku, kterou nesmí odmítnout."

Zapomenout na takové citáty může dohnat k pádu i americké impérium.

Trump dělá nabídky, které může svět odmítnout – mění obchodní vztahy, vydává americké dluhopisy, nutí mocné korporace k návratu  domů, do USA, kde znovu získávají ekonomické bohatství, ale ztrácí přitom globální sílu.

Perestrojka (restrukturalizace) posledního vůdce Svazu sovětských socialistických republik Michaila Gorbačova vedla k rozpadu jeho rozsáhlého území (22 milionů čtverečních kilometrů). Gorbačovova neúspěšná politika vedla k rozpadu SSSR, vzniku Ruska a nezávislých zemí .

Paradoxně, úspěch Trumpovy politiky urychlí zánik americké říše: USA znovu získávají ekonomické zdraví, ale ztrácejí svůj zákeřný vliv na svět.


Tento klesající vliv byl zdůrazněn tehdy, když Indie a sedm dalších zemí odmítlo Washingtonem  znovuzavedení jednostranných, nezákonných sankcí proti Íránu.

Americké ministerstvo zahraničí, které o víkendu udělilo "povolení" osmi zemím na nákup iránské ropy, se podobalo tomu, který mává zelenou vlajkou vlaku, který již dávno opustil stanici.

Římská říše padla po válkách chamtivosti a orgiích spotřeby.

45. prezident Spojených států může uspět v tom, že je ekonomickým mesiášem své země, který dosáhl dluhu ve výši 21,6 bilionů dolarů, ale to je smrt americké hegemonie. Toto jsou poslední dny posledního impéria.

Císaři a kmenové mafie věděli, že k získání velkého vlivu jsou zapotřebí velké odměny. Trump však odstraňuje „lepidlo“, které drží americkou říši pohromadě, a dělá nabídky, které považuje za "spravedlivé“.

Pomoc USA jiným zemím klesla z 50 miliard dolarů ve fiskálním roce 2016 na 37 miliard v roce 2017 a na 7,7 miliardy dolarů zatím v roce 2018. Svět méně spojený s americkou bohatostí a velkorysými obchodními nabídkami může proto snadněji odmítnout  šikanu doktrín amerických prezidentů.

Více sebevědomých vůdců bude mít méně tolerance vůči americkému pokrytectví, například udělování sankcí za jaderné zbraně jiným zemím a přitom mít  největší jaderný arzenál na planetě.


Trumpovo zaměření na ekonomiku snižuje pravděpodobnost, že začne války. Tím, že ukončí příchod nelegálních přistěhovalců, aby zachránil práci pro občany USA, tak neúmyslně snižuje „pracovní síly“ pro nelegální války. Nelegální přistěhovalci tvoří přibližně 5% americké armády. Pro své války v Iráku a Afghánistánu nabízejí verbíři americké armády státní občanství, aby přilákali nelegální přistěhovalce, převážně latinské.

Trumpova politika zaměřená na nedovolené přistěhovalectví snižuje „Kanónenfutr“ pro nelegální války potřebné k udržení americké hegemonie.

Všechno skončí, stejně jako poslední říše naší doby.

Císařský americký orel, létající do západu slunce, uvidí úsvit ekonomicky zdravějšího USA, který myslí na vlastní podnikání, a zvýší naději na rovnější a šťastnější svět – a to neúmyslně díky Gorbačovu II.  v Bílém domě.

(rp,prvnizpravy.cz,atimes,foto:arch.)