Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

Gazeta Wyborcza: Nikdo teď nedá Varšavě víc, než Moskva!

Gazeta Wyborcza: Nikdo teď nedá Varšavě víc, než Moskva!

Na pozadí zhoršujících se vztahů s evropskými partnery má Polsko příležitost normalizovat kontakty s Ruskem, napsala Gazeta Wyborcza. Ovšem jako obvinění vládnoucí strany „Právo a spravedlnost“.

Jaroslaw Kaczyński, lídr vládnoucí strany PiS
16. listopadu 2017 - 11:05

Podle listu Gazeta Wyborcza, strana Jaroslawa Kaczynského, „Právo a spravedlnost“ nechce utrpět další porážky na mezinárodní scéně, takže sbližování s Ruskem přispěje k dosažení jejího nejokázalejšího úspěchu v zahraniční politice.

Vztahy mezi Polskem a jeho nejbližšími evropskými spojenci se prudce zhoršily. Podle listu Gazeta Wyborcza, Francii urazilo, že z politických důvodů gselhal významný kontrakt na dodávku vrtulníků, Německo se stalo hlavním soupeřem v Evropě, kterému Polsko vystavilo fakturu za druhou světovou válku, a požaduje 6 bilionů dolarů reparací. Vztahy s Ukrajinou se také zhoršily, protože strana "Právo a spravedlnost" rozhodla, že historické problémy týkající se masakru ve Volyni by měly jít do popředí v bilaterálních vztazích.

Nicméně noviny poznamenávají, že s některými státy se vládnoucí straně nakonec podařilo navázat vztahy. Znatelné oteplení lze pozorovat na lince Varšava - Minsk, a zdá se, že za tím jsou mnohem ambicióznější plány: jestliže se Polákům nedaří zlepšit vztahy s Moskvou, měli by se zapojit do dialogu s Běloruskem, který bude oknem do Ruska.


Podle autora článku se obnovení kontaktů s Moskvou může stát přirozeným důsledkem hádky se spojenci a pootočení na východ. Mnohé naznačuje, že „Právo a spravedlnost" se o to snaží, a úspěch nelze dosáhnout pouze kvůli nedostatku dobré vůle ze strany Moskvy, tvrdí autor článku.
 
„Rusko nechce vést žádný dialog s Polskem o žádné otázce," řekl polský ministr zahraničí Witold Waszczykowský v rozhovoru s Polskie Radio. A v srpnu v rozhovoru s novinami Kommersant uvedl, že „Polsko je připraveno na spolupráci s Ruskem, ale z jeho strany nevidí ochotu zapojit se do dialogu".
 
Jak pokračuje Gazeta Wyborcza, je obtížné nalézt v evropské politice další dva hráče, pro které by vzájemné sblížení bylo tak prospěšné. Ve Varšavě se do popředí dostávají taktické úvahy. Na platformě EU trend směřující k zachování sankcí vůči Rusku oslabuje. Jejich hlavními příznivci byly Varšava a Berlín, ale význam Polska, které hrálo roli klíčového hráče v evropské východní politice, klesá. Přičemž, jak noviny poznamenaly, by strana "Právo a spravedlnost" nechtěla utrpět další ztrátu svého image na mezinárodní scéně.
 
Na druhé straně má Rusko zájem udržet tuto stranu u moci. Moskva potřebuje, aby země v centru Evropy ovládali lidé, kteří podkopávají evropskou jednotu a zasahují do základních myšlenek liberálního právního státu, tvrdí list.

 
Jak autor uzavírá, sbližování s Ruskem se stane pro „Právo a spravedlnost" šancí dosáhnout nejvýznamnějšího úspěchu v zahraniční politice. Obnovení vývozu na východ zajistí straně podporu svých hlavních voličů - agrárníků. Otázka, jaký budou mít voliči „Práv a spravedlnosti" vztah k normalizací vztahů s Ruskem, není důležitá, protože tato strana „získala monopol na vlastenectví a označila protivníky za zrádce".
 
„Pokud je někdo schopen provést takový manévr bez politických důsledků, je to Jaroslaw Kaczynski," shrnuje ironicky Gazeta Wyborcza.

Aby byl uhlazený článek GW čtenářům jasný: jakákoliv normalizace vztahů Polska a Ruska by byla jednou velkou hrůzou. A tak nějak to lze prý očekávat od rodícího se diktátora v Polsku. A patrně obvinění na adresu Ruska, že se spiklo při zabití bratra Jaroslawa Lecha při smolenském leteckém neštěstí, bourání pomníků Rudé armády, pevný postoj k prodlužování, ba i rozšiřování sankcí proti Rusku, podminování projektu "Nord Stream-2" a válečná rétorika s nevídaným zbrojením s požadavky více vojenských sil NATO na polském území, jsou také "náznaky" oné normalizace vztahů Varšavy a Moskvy.

(kou, prvnizpravy.cz, wyborcza.pl, foto: arch.)