Svátek má: Sabina

Zprávy

Velikost textu:

FP: Evropané se kvůli Trumpovi snaží uniknout „diktatuře dolaru“!

FP: Evropané se kvůli Trumpovi snaží uniknout „diktatuře dolaru“!

Otázka zneužívání dolaru jako nátlak i na přátele Spojených států vyvolává znepokojení, kterým se zabývá i známý americký časopis Foreign Policy.

Ilustrační foto
17. června 2019 - 04:20

Amerika aktivně použila sankce už dříve, těžíce z toho, že dolar je pro mezinárodní finanční systém nesmírně důležitý. Ale pokud to dříve bylo nástrojem nátlaku na nepřátele, nyní se USA snaží ovlivňovat přátele, napsla Foreign Policy. Proto se evropské země vážně zabývají posilováním eura a vytvářením vlastního finančního systému.

Evropské země usilují o nalezení alternativy k americké finanční nadvládě, ale jak se ukázalo, je mnohem snazší vymyslet si plán, než ho uvést do praxe, uvedl Foreign Policy. To však neznamená, že se Evropané vzdají svých pokusů, a je to pro Spojené státy hrozba.
 
Zpočátku se Evropa vzbouřila proti Spojeným státům, když se Donald Trump rozhodl jednostranně odstoupit od íránské dohody - a to bolí evropské podnikatele. Ale od té doby přijal Washington řadu opatření, která „terorizují jak přátele, tak nepřátele" Ameriky. Kromě Íránu, Venezuely, Ruska a projektu „Nord Stream - 2“ se Turecko, Čína a dokonce i Mexiko dostaly pod dohled USA, které chtějí přinutit změnit svou migrační politiku.
 
Podle odborníků používaly Spojené státy od 90. let své dominantní postavení ve finančním systému, ale nyní rozdíl je v tom, že Trumpova administrativa tlačí na spojence, ne nepřátele, aby je donutila změnit jejich politiky.


A toto zastrašování je možné, protože dolar zůstává světovou rezervní měnou a hlavním prostředkem mezistátních rozpočtů. Odborníci se obávají, že s takovým zneužíváním finančních mechanismů USA ovšem jen tlačí Evropu, aby vytvořila alternativu k americkému finančnímu systému, který nevyhnutelně oslabí USA.
 
Přestože podíl eura v mezistátních rozpočtech zůstává na stejné úrovni - méně než jedna třetina - přítomnost evropské měny ve světových rezervních systémech roste. Odborníci poznamenávají, že centrální banky některých zemí se zbavují dolaru ze strachu z jednostranných sankcí.
 
Problém je ale v tom, že dolar ovládá mezinárodní systém již 70 let a zůstává klíčovým prvkem finančních transakcí. Protože například Evropa nedokáže obcházet americké sankce prostřednictvím systému poskytování humanitárních dodávek a léků do Íránu: společnosti, a to i v Rusku a Číně, dělají to, co je v jejich zájmu, aniž by se musely podávat vládě. A teď je pro ně ekonomicky důležitější použít pro ně dolary.
 
Evropa se proto snaží vytvořit systém eura, který by posílil joho pozici mezinárodní měny, aby zachránil Evropu před „jednostranným egoismem“ jiných zemí. Mezi plány je tedy vytvořit skutečnou měnovou unii, celoevropskou banku a kapitálový trh, aby se dolar používal méně často v oblasti energetiky, protože ačkoli Evropa je největším dovozcem energetických zdrojů, platí za ně v americké měně.

Evropa má však problémy s posilováním své měny. Podle odborníků je hlavním problémem to, že trhy evropských zemí jsou členěny kvůli národním hranicím. Takže potřebují lepší integraci, aby odpovídaly americkým.
 
USA a Evropa měly již před tím konflikty. Nyní však Amerika agresivně využívá své finanční síly i proti svým nejbližším spojencům, takže vzniká zcela nová hra a její důsledky mohou být dlouhodobé, varoval autor článku ve Foreign Policy.

(kou, prvnizpravy.cz, foreignpolicy.com, foto: arch.)