Svátek má: Milena

Zprávy

Velikost textu:

Forbes: Sankce Moskvě neuškodí – ekonomika je zaměřena na „černé dny"!

Forbes: Sankce Moskvě neuškodí – ekonomika je zaměřena na „černé dny"!

Od roku 2014 je ruská ekonomika na „nejpesimističtějších scénářích" a centrální banka je připravena na sankce a nižší ceny ropy, napsal Ken Raposa, novinář Forbesu.

Ilustrační foto
11. října 2018 - 11:04

Současně se podle žurnalisty nové ekonomické sankce proti Rusku nemají odkud vzít.

Ruská centrální banka je připravena na jakoukoli nepříznivou situaci, ať už se jedná o prudký pokles cen ropy nebo nové sankce - navíc, celá ekonomika země od roku 2014, kdy se proti  Moskvě začaly zavádět ekonomická opatření, „vychází z nejpesimističtějších scénářů", uvedl Ken Raposa. „Jediný scénář je horší - válka," ironizuje novinář. „Tak zlověstně vnímá Rusko vnímá své vyhlídky, když zvažuje nepředvídatelné vnější faktory, jako jsou sankce Bruselu a Washingtonu."

Jak Rapoza připomněl, první zástupkyně předsedy centrální banky Ruské federace, Ksenia Judajeva v nedávném rozhovoru uvedla, že její instituce bere v úvahu všechny rizikové scénáře, včetně snížení cen ropy na 35 dolarů za barel. Mezitím v souladu se „základním" scénářem centrální banky budou ceny ropy značky Urals v příštím roce klesat a v letech 2020-2021 dosáhnou v průměru 55 dolarů za barel, uvedl článek. Ruský rozpočet od roku 2019 do roku 2021 byl vypracován na základě ceny ropy v pásmu 50 dolarů, a pokud bude ještě nižší, bude ho muset Moskva zkrátit, varoval autor.

 
Mezitím, i když současný růst cen ropy pozitivně ovlivňuje ruský akciový trh, očekávání spotřebitelů klesají, poznamenal pozorovatel Forbesu. Daně rostou a spotřebitelská poptávka klesá, což vede k zpomalení růstu HDP: index spotřebitelské důvěry v zemi podle ruských průzkumů veřejného mínění klesl od července do září o 6 procentních bodů na -14% od července do září, zatímco podíl Rusů očekávaných pozitivních změn v následujícím roce se snížil z 25% na 16%; a počet ruských občanů, kteří čekají na negativní události nového roku, se zvýšil z 20% na 32%, upozornil novinář.
 
Raposa poznamenal, že ačkoli USA už nějakou dobu hrozí Rusku novými sankcemi, není jasné, odkud se vezmou. „Najati právníci různých oligarchů v poslední době obléhali Washington a snažili se přesvědčit kongresmany, že potřebují sankce vůči svým konkurentům, ale vláda Trumpa se obvykle zabývá zavedením individuálními opatřeními proti významným Rusům s velkými jmény," napsal.

 
A ostatně, i když se americké ministerstvo financí rozhodne udeřit na Rusko a omezit ho, pokud jde o použití dolaru, což je nepravděpodobné, má pro tento případ Moskva plán: jak nedávno uvedl předseda představenstva VTB Bank, ruské společnosti v současné době snižují počet transakcí v dolarech, za použití rublu a jiných měn, poukázal Raposa.

Nicméně Rusko - přinejmenším prozatím - se „vyhnulo úderu": americký viceprezident Mike Pence minulý týden obvinil z vměšování do amerických voleb nikoliv Moskvu, ale Čínu, zdůraznil novinář. „Vzdech Putinovy úlevy bylo slyšet až zde," dodal ironicky.

(kou, prvnizpravy.cz, forbes.com, foto: arch.)