Svátek má: Ondřej

Zprávy

Velikost textu:

Focus: Německo nabízí „odstupné“, za zrušení sankcí proti Nord Stream 2

Focus: Německo nabízí „odstupné“, za zrušení sankcí proti Nord Stream 2

Německá vláda se zavázala zaplatit USA 1 miliardu eur, aby zabránila americkým sankcím proti plynovodu Nord Stream 2.

Ilustrační foto
17. září 2020 - 10:16

Podle Focusu se v německém tisku objevily informace, že Berlín nejprve ústně a poté písemně nabídl Američanům financování výstavby dvou přístavních terminálů pro dovoz zkapalněného plynu, přes které budou Spojené státy plyn vyvážet.

Aby se zabránilo sankcím, které USA mohou uvalit na plynovod Nord Stream 2, německá vláda zjevně slíbila zaplatit Američanům 1 miliardu eur.

Podle časopisu Focus noviny Die Zeit zjistily, že počátkem srpna podal spolkový ministr financí Olaf Scholz svému americkému protějšku Stephenu Mnuchinovi nejprve ústní a poté písemný návrh, který uvádí, že Německo je připraveno financovat výstavbu dvou přístavních terminálů pro dovoz zkapalněného plynu.


Prostřednictvím terminálů v přístavech Brunsbüttel a Wilhelmshaven hodlají americké společnosti vyvážet americký plyn do Německa.

Jak uvádí noviny, v písemném návrhu federální vláda slibuje, že „významně zvýší podporu veřejnosti pro stavbu“ terminálů „přidělením až jedné miliardy eur“. Vláda USA v červenci pohrozila uložením pokut společnostem zapojeným do výstavby Nord Stream 2.

Jedním z důvodů americké opozice je, že prezident Donald Trump chce, aby Německo kupovalo americký plyn místo ruského. K tomu je nutné postavit několik terminálů, ale pro takovou miliardovou investici do přístavních terminálů vyžaduje federální vláda významné ústupky od vlády USA.

„USA zase umožní nerušené dokončení a uvedení do provozu Nord Stream 2. Stávající právní možnosti sankcí nebudou využity,“ uvádí se v písemném návrhu Berlína.

(kou, prvnizpravy.cz, focus.de, foto: arch.)