Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

FAZ: Sankce EU vůči Bělorusku blokuje Kypr!

FAZ: Sankce EU vůči Bělorusku blokuje Kypr!

Sankce EU proti doprovodu Alexandra Lukašenka dosud nevstoupily v platnost, píše Frankfurter Allgemeine.

Ilustrační foto
11. září 2020 - 10:10

Uvádí, že důvodem je pozice Kypru, který odmítá podporovat běloruské sankce, aniž by uložily sankce vůči Turecku.

Sankce plánované EU proti doprovodu Alexandra Lukašenka zatím nemohou být schváleny, uvádí Frankfurter Allgemeine. Podle zpráv v médiích Kypr předložil svoji podmínku pro zavedení sankcí: Nikósie chce, aby Brusel nejprve uvalil sankce na Turecko.

Publikace připomíná, že Kypr a Řecko již dlouho žádají EU, aby tvrdě reagovala na nezákonnou činnost Turecka na průzkumu plynu ve východním Středomoří. Ostatně, další země EU zaujaly vyčkávací postoj. Na konci srpna kyperský ministr zahraničí Nikos Christodoulidis v odpovědi na otázku, zda jeho země podpoří sankce proti Bělorusku, aniž by se zavedly protiturecké sankce, řekl: „Nechceme dvojí standardy.“


Pro Brusel je chování Kypru nepřijatelné, píše Frankfurter Allgemeine: EU opakovaně oznámila, že sankce vůči Bělorusku mohou brzy vstoupit v platnost. Brusel doufá, že pomocí sankcí zvýší tlak na vedení země a projeví solidaritu s obyvatelstvem.

Demonstrace a stávky proti Alexandrovi Lukašenkovi probíhají na území Běloruska od 9. srpna, připomíná Frankfurter Allgemeine. Protesty byly vyvolány obviněním z volebních podvodů, v důsledku čehož Lukašenka získal 80,1% hlasů.

Sankce EU jsou namířeny proti několika desítkám lidí obviněných z volebních podvodů a také proti tvrdému potlačování pokojných protestů, píše deník. Samotný Lukašenko zároveň není na seznamu, protože EU si ponechává prostor pro případné zpřísnění sankcí.

(kou, prvnizpravy.cz, faz.net, foto: arch.)