Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

FAZ: Americká autorita se u partnerů se zhroutila!

FAZ: Americká autorita se u partnerů se zhroutila!

Podle výsledků průzkumu Pew Research Center se autorita Spojených států mezi jejími partnery na světové scéně výrazně snížila a dosáhla nejnižší úrovně za posledních 20 let.

Donald Trump, prezident USA
17. září 2020 - 11:06

Důvěra a pozitivní přístup k Americe a jejímu prezidentovi se za Trumpa obzvláště prudce zhroutily, a to i kvůli jeho léčbě koronaviru, píše německý deník Frankfurter Allgemeine. Spojenci důvěřují Trumpovým rozhodnutím ještě méně než Si Ťin-pchingovi nebo Vladimiru Putinovi.

Doby, kdy Amerika vyvolávala výbuchy radosti mezi přáteli a spojenci, jsou dávno pryč, píše německý deník Frankfurter Allgemeine.

Poslední vlna blahovůle k Americe byla zaznamenána za prezidenta Baracka Obamy, tedy před třemi a půl lety, konstatují noviny. Poté, co se Donald Trump usadil v Bílém domě, se vše změnilo doslova přes noc. Avšak v roce, kdy propukla koronavirová krize, se důvěryhodnost Spojených států v mnoha zemích skutečně zhroutila, zdůrazňují německé noviny s odvoláním na výsledky průzkumu Pew Research Center, zveřejněného v úterý.

Vědci ze známého washingtonského think-tanku od 10. června do 3. srpna se dotazovali více než 13 000 lidí ve 13 spřátelených zemích v Severní Americe, Evropě a Asii ohledně jejich postojů k USA a jejich prezidentovi.

Výsledky vedly k vystřízlivění, uvádí Frankfurter Allgemeine. V sedmi zemích jsou odhady na nejhorší úrovni od prvního podobného průzkumu provedeného Pew Research před téměř 20 lety. Lze to jasně vidět na příkladu Velké Británie, která formálně stále zůstává jedním z nejbližších amerických spojenců. Od té doby se americká autorita v zemi, měřená v procentech, snížila na více než polovinu, poukazuje článek.

Pouze 41% Britů má v současné době pozitivní pohled na Ameriku. Ve Francii má dobrý vztah k Spojeným státům 31% populace a v Německu 28%. V obou zemích však nebyly zaznamenány žádné nové negativní záznamy. Spojené státy jsou v nich nicméně přibližně stejně populární jako během třetí války v Perském zálivu, kterou Spojené státy začaly za vlády George W. Bushe v roce 2003 a která v té době hrozila rozdělením Západu.


Ještě horší než v Německu je vůči zámořskému spojenci vztah v Belgii. V průměru každý třetí člověk dotazovaný ve všech zemích hodnotí Ameriku pozitivně. Pouze v jedné zemi - Jižní Koreji - má až 59%, tedy většina respondentů, dobrý vztah ke Spojeným státům.

Jak se v článku uvádí, důvodů pro snížení důvěry v mocnost, která dlouho hrála roli vůdce na Západě, může být mnoho. Zacházení s koronavirem se jeví jako velmi důležité. Drtivá většina dotázaných posoudila krizové řízení Trumpovy vlády hanlivě, píše německý deník.

Pouze jeden z pěti Španělů věří, že americké úřady odvedly v boji proti pandemii dobrou práci - a to je naprosto nejlepší ukazatel. V průměru ve všech zemích průzkumu sdílí tento názor pouze 15% občanů. Respondenti mnohem pravděpodobněji připustili, že úřady v jiných státech a organizacích jsou schopny lépe zvládat pandemii, od Číny (37%) a EU (57%) po WHO (64%) a jejich vlastní zemi. V průměru tři čtvrtiny dotázaných uvedly, že jejich úřady odvedly dobrou práci na zadržení koronaviru.

Její prezident je však hodnocen hůře než samotná Amerika. Donaldovi Trumpovi nedůvěřuje v průměru 83% všech respondentů - přibližně stejně jako jeho předchůdci Barack Obama naopak důvěřovalo během obou jeho prezidentských voleb. Nejvíce skeptiků bylo zjištěno ve střední a západní Evropě, devět z deseti respondentů. Nejnižší ukazatele mají v Japonsku (68%) a Austrálii (76%). Trump není prvním prezidentem, který má tak špatné hodnocení důvěry západních zemí. Jejich obyvatelé byli vůči Georgovi W. Bushovi zhruba stejně chladní. 

Je však pozoruhodné, že dotázaní ve 13 západních zemích věří v Trumpovu schopnost přijímat správná rozhodnutí ve světové politice méně než v kohokoli jiného. Pouze 16% vsadilo na Trumpa v mezinárodních vztazích. To je méně než u čínského vůdce Si Ťin-pchinga (19%) a ruského prezidenta Vladimira Putina (23%).

Podle průzkumů veřejného mínění má německá kancléřka Angela Merkelová na mezinárodním poli dobrou pověst. Důvěřují jí více než tři čtvrtiny všech respondentů, díky čemuž je před francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem se 64% a britským premiérem Borisem Johnsonem se 48%, uzavírá Frankfurter Allgemeine.

(kou, prvnizpravy.cz, faz.net, foto: arch.)