Svátek má: Čeněk

Zprávy

Velikost textu:

FA: Rusko vyvrátilo Obamova slova o „regionální mocnosti"!

FA: Rusko vyvrátilo Obamova slova o „regionální mocnosti"!

Moskvě se podařilo vyvrátit slova bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy, který v roce 2014 přezíravě nazval Rusko pouhou „regionální mocností", napsal německý deník Frankfurter Allgemeine.

Ilustrační foto
17. prosince 2018 - 10:15

Publikace se odkazuje na výsledky studie Výzkumného centra washingtonského analytického centra Pew, podle něhož v posledních letech roste vliv Ruska na mezinárodní scéně.

Podle průzkumu, který se konal od května do srpna 2018 v 25 zemích, se 42% respondentů shodlo na tom, že Rusko ve srovnání s předchozím desetiletím zvýšilo svůj vliv ve světě. Zároveň 28% respondentů nezaznamenalo žádné změny a pouze 19% považuje vliv Ruska ve světě slábnoucí.

Mimochodem, předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker už v listopadu 2016 uvedl, že Obama udělal chybu při posuzování statusu Ruska. Rusko není „regionální mocností", nýbrž hrdým národem a rovným partnerem, bez kterého není možné vybudovat bezpečnostní strukturu v Evropě, prohlásil šéf Evropské komise.


Největší nárůst vlivu Moskvy zaznamenaly v Evropě, Severní Americe a na Středním východě - v zemích, které přímo s Ruskem komunikují, napsal německý deník. Zároveň nejvíce věčí nárůstu vlivu v Izraeli a Řecku  - 65% respondentů.

V březnu 2014, po americkém summitu o jaderné bezpečnosti v Haagu, americký prezident Barack Obama prohlásil, že se Rusko nezdá být „prvořadým ohrožením národní bezpečnosti USA" a označil tuto zemi „regionální mocností". Slova tehdejšího amerického vůdce byla přijata s kritikou mnoha, včetně řady vysoce postavených evropských úředníků. Současně Obama později přiznal, že Moskva stále má vážný vliv ve světě.

(kou, prvnizpravy.cz, faz.net, foto: arch.)