Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Euronews: „Antimasky“ brzdí obranu EU před druhou vlnou COVID-19

Euronews: „Antimasky“ brzdí obranu EU před druhou vlnou COVID-19

Vzhledem k rychlému nárůstu počtu případů koronavirové infekce v zemích EU jsou znovu zavedena omezující opatření, včetně povinného nošení masek.

Ilustrační foto
10. září 2020 - 11:06

To vyvolává aktivní odpor a stále více protestů, jejichž účastníci obviňují orgány z porušování občanských svobod. Odborníci však varují, že hnutí proti maskám pouze brání pokusům o zvládnutí druhé vlny COVID-19 v Evropě, uvedl Euronews.

V zemích Starého světa jsou opět zavedena omezující opatření kvůli rychlému šíření koronaviru. Jedno z nich se týká povinného nošení masek. Tento hygienický požadavek vyvolává aktivní odpor stále většího počtu Evropanů.

Během protestů v Paříži, Berlíně a dalších městech můžete slyšet, že masky jsou zbytečné nebo navíc škodlivé. Přívrženci konspiračních teorií smluví o tajné dohody vlád s farmaceutickými společnostmi a obviňují úřady z porušování svobod.


Profesor důkazové medicíny Simon Kolstoe řekl Euronews, že tito lidé nerozumí podstatě problému.

Simon Kolstoe, profesor na univerzitě v Portsmouthu: „Smyslem nošení masky není dýchat přímo na ostatní lidi. V medicíně se masky používají již mnoho let. Pokud je v okolí nakažlivá osoba - chcete, aby nedýchala na ostatní nebo na jakýkoli povrch. Proto je bezpochyby nutná maska, a to i v lékařských zařízeních - zejména tam, kde je tuberkulóza a jiné infekční nemoci.“

Ve Francii podle sociologické studie tvoří většinu odpůrců masek ženy s dobrým vzděláním. Podle odborníků pak „antimasky“ nepomáhají zadržet druhou vlnu koronaviru.

(kou, prvnizpravy.cz, euronews.com, foto: repro euronews)