Svátek má: Teodor

Zprávy

Velikost textu:

Erdogan: Francouzský a řecký prezident jsou chamtivci!

Erdogan: Francouzský a řecký prezident jsou chamtivci!

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v neděli označil za „chamtivé a nekompetentní“ šéfy Francie a Řecka v souvislosti se zvýšeným napětím mezi Ankarou, Aténami a Paříží ve východním Středomoří.

Recep Tayyip Erdogan, turecký prezident
31. srpna 2020 - 09:01

Tato prohlášení učinil Erdogan v neděli, kdy Turecko slavilo Den vítězství, státní svátek, který připomíná vítěznou bitvu armády Mustafy Kemala Atatürka v roce 1922 nad řeckou armádou, během turecké války za nezávislost.

Téměř o sto let později Ankara a Atény opět spolu bojují, tentokrát o obrovské zdroje plynu ve Středomoří, zní válečné bubny a množí se námořní manévry pod očima nerozhodné Evropy.

V současné době řecké, kyperské a italské lodě provádějí ve Středomoří společné manévry.

„Vědí Řekové, co se jim může stát kvůli jejich chamtivým a nekompetentním vůdcům?," řekl v projevu Erdogan během vyřazení důstojníků v Ankaře, „znají Francouzi cenu, kterou budou muset zaplatit kvůli svým chamtivým a nekompetentním vůdcům?," dodal Erdogan.

Tyto poznámky tureckého prezidenta odrážejí nestálost situace ve Středomoří po třech týdnech eskalace, která byla spuštěna 10. srpna rozmístěním turecké výzkumné lodi ve vodách nárokovaných Aténami. Na znamení podpory Řecku minulý týden Francie posílila svoji vojenskou přítomnost ve východním Středomoří. Paříž také v neděli odsoudila „eskalační chování“ Ankary.

„Pokud jde o boj, neváháme se stát mučedníky (...) Otázka zní: jsou ti, kteří proti nám nastoupili ve Středomoří a (na Středním východě) připraveni? na stejné oběti? “ ptal se  Erdogan..


Ankara v sobotu oznámila nové vojenské manévry na severu ostrova Kypr. Turecký viceprezident Fuat Oktay varoval ve stejný den před jakýmkoli rozšířením řeckých teritoriálních vod na 12 námořních mil, oproti současným šesti.

„To by bylo „casus belli“, varoval viceprezident Fuat Oktay.

(rp,prvnizpravy.cz,lefigaro,foto:arch.)