Svátek má: Klára

Zprávy

Velikost textu:

Economist: Donald Trump se zamiloval do sankcí!

Economist: Donald Trump se zamiloval do sankcí!

Donald Trump používá ekonomické sankce mnohem častěji než jiní prezidenti Spojených států a dokonce je doplňuje inovativními metodami, uvedl The Economist.

Donaldu Trumpovi sankce "zachutnaly"
28. listopadu 2019 - 10:15

Účinnost této páky politického tlaku je však obtížné vyhodnotit a v budoucnu mohou zahraniční státy najít cestu jak obejít americké sankce, konstatuje časopis.

Bílý dům se během prezidentství Trumpa častěji než za jakéhokoli jiného prezidenta uchýlil k finančním sankcím a nespadají pod ně jen jednotlivé země (jako je Írán nebo Venezuela), ale, jak píše The Economist, celý seznam světových mocností. Podle údajů sestavených právnickou firmou Gibson, Dunn & Crutcher, Donald Trump během prvních tří let svého působení ve funkci prezidenta přidal na seznam sankcí Úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv, divize ministerstva financí, více než 3 100 osob a společností. Pro srovnání, George W. Bush přidal do tohoto listu 3 474 lidí za celých osm let v Bílém domě. Trumpova správa nejen rozšířila sankce, ale také přidala nové modely - například zakázala obchodování s venezuelskými vládními dluhopisy.

Podle publikace Evropská unie a OSN také používají sankce k řešení svých problémů, Amerika je však obzvláště významná, protože se nachází ve středu globálního finančního systému. Majetek osoby je ve Spojených státech zmrazen na základě sankcí a společnosti, které pracují v zemi nebo provádějí platby v dolarech, mají s takovým klientem potíže. Osoba na seznamu sankcí nebude moci otevřít bankovní účet, přijímat aktiva nebo plat ani v zemích vzdálených od Spojených států. Podobný efekt ovlivnil Huawei - čínský digitální gigant, který nyní nemůže nakupovat u amerických společností.
 
Trump používá sankce jako politickou páku ve sporech na vysoké úrovni. V září, kdy zavedl opatření proti Íránské národní bance, oznámil, že se jedná o „nejzávažnější sankce, jaké kdy existovaly“. Minulý měsíc, když turecký prezident Erdogan zahájil ofenzívu v Sýrii, Trump hrozil, že „rychle zničí turecké hospodářství“, když ministerstvo financí uložilo sankce vůči třem tureckým úředníkům. Jeho administrativa však bez hlasitých prohlášení potrestala bezprecedentní počet lidí obviněných z korupce nebo porušování lidských práv v neznámých zemích. Navíc, díky zákonu Magnického, který vstoupil v platnost v roce 2016, má Amerika právo uvalit sankce na občany dokonce i těch zemí, proti jejichž státu žádný sankční program neexistuje.


Taková vlna sankcí podle asistenta ministra financí odráží inovativní „finanční umění řídit stát“, které praktikuje Trump. Takový přístup by se měl zdát ideální pro prezidenta, který chce na cizince vyvíjet nátlak, ale nechce kvůli tomu vyslat vojáky nebo bombardéry.
 
Svoji důležitou roli v tom hraje také Trumpova osobnost, uvedly britské noviny. Ministr financí osobně oznámil každou uloženou sankci, místo aby to nechal na podřízených, jako tomu bylo před ním. Podle něj tráví polovinu svého pracovního času vývojem omezujících opatření. Adam Smith z Gibson, Dunn & Crutcher poznamenává, že uvalení sankcí na lidi nebo společnosti je rychlejší a snazší, než přijímat jakákoli jiná opatření.
 
To však vyvolává další otázku - fungují sankce? Z hlediska taktiky se to zdá velmi jasné - lidé pod sankcemi se podle Adama Smithe stávají nešťastnými. Pokud však jde o strategii, není ve skutečnosti jasné, zda sankce dosahují svých cílů. Trumpova vláda uvedla, že k zrušení sankcí musí venezuelský prezident rezignovat a Írán - změnit svou zahraniční politiku. Oba požadavky se zdají nepravděpodobné. Není také zřejmé, že opatření finančního tlaku mění chování jednotlivců.

Organizace Johna Prendergasta Sentry ve své studii naznačuje úspěšnou změnu v chování občanů Libérie a Súdánu, ale i v této práci je „špatná konceptualizační propracovanost, soudržnost, použití a naplnění“. Kvůli nedostatku personálu jsou některé seznamy jednoduše zanedbávány. Obecně platí, že podle zprávy Úřadu pro audit USA má vláda USA jen malou představu o tom, jak dobře sankce fungují nebo jak jsou účinné.
 
Pokud sankce nejsou schopny změnit chování, nemohou se stát nástrojem odstrašování, nýbrž nákladnou a velmi represivní extrateritoriální formou trestu. Časem mohou cizí státy začít vytvářet řešení, která sníží účinnost sankcí, a pak se ukáže, že Trumpova administrativa oslabila jeden z nejmocnějších nevojenských prostředků vlivu. Tato zástupná řešení však nelze snadno vytvořit, dokud je Amerika předním finančním centrem. The Economist poznamenal, že alespoň prozatím je politika sankcí Trumpa jasným místem na jinak politováníhodné zahraniční politice.

(kou, prvnizpravy.cz, economist.com, foto: arch.)