Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

DWN: Opuštění Nord Stream 2 by byla hloupost, která nic nezmění

DWN: Opuštění Nord Stream 2 by byla hloupost, která nic nezmění

Ukončení výstavby Nord Stream 2 je „hloupost“ a „laciné východisko“ ze situace okolo otravy ruského blogera Alexeje Navalného, píše Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Ilustrační foto
14. září 2020 - 11:06

Toto rozhodnutí nic nezmění a pouze zhorší již tak obtížnou ekonomickou situaci v Rusku, kvůli níž budou trpět obyčejní lidé, stejně jako němečtí daňoví poplatníci, kteří budou muset kompenzovat náklady společností, které do projektu investovaly své peníze.

Diskuse v Německu ohledně Nord Stream 2 je zajímavá například tím, že mainstream bere podezření o vině Kremlu na otravě Navalného jako kánon vytesaný do kamene, ačkoliv zde existuje řada indicií, které tuto tezi zpochybňují. A není od věci připomenout, že "otrava" bloggera se najednou a stejně tak podezřele hodí odpůrcům plynovodu těsně před jeho dokončením.

Odmítnutí Nord Stream 2 kvůli otravě ruského blogera Alexeje Navalného je z této situace „lacinou cestou“, píše Deutsche Wirtschafts Nachrichten. Ukončení výstavby plynovodu nic na ruské politice nezmění, stejně jako se nezměnily ani sankce po „anexi“ Krymu. Navíc by to byl ze strany Západu pokrytecký krok, protože s dalšími zeměmi, kde jsou porušována lidská práva, pokračuje ve spolupráci, například s Tureckem, Čínou a Íránem, poznamenává autor článku Ronald Barazon.

V arabském světě některé ropné země sponzorují teroristické organizace, pokračuje publikace. „Za jaké peníze?“ Za miliardy, které dostávají z prodeje černého zlata demokratickým státům. Nebylo by však moudré požadovat od západních demokracií, aby spolupracovaly pouze s těmi, kteří ve všem sdílejí jejich názory. Zchudne tak celý svět a lidé žijící v diktaturách budou trpět nejvíce. Demokratičtí politici musí provádět diferencovanou a energickou politiku, požadující dodržování lidských práv výměnou za investice a akvizice v  miliardách dolarů. Místo toho se však dívají pouze na ekonomické výhody a ignorují útlak milionů lidí, poukazuje autor.


Odmítnutí Nord Stream 2 by bylo hloupé, což situaci v Rusku nijak nezmění, je přesvědčen Barazon. Pokud navíc Německo zastaví stavbu plynovodu, budou společnosti, které investovaly peníze do projektu, požadovat kompenzaci a němečtí daňoví poplatníci je budou muset zaplatit. Současně již probíhá průzkum nových velkých plynových polí ve východní části Středozemního moře. Dříve nebo později se toto modré palivo dostane do Evropy, takže pověstná závislost na plynu na Rusku se stane minulostí. Mimochodem, jedním z důvodů výstavby Nord Stream 2 byl konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou, ale napětí v jejich vztazích již opadlo, takže pozastavení stavebních prací na Kreml tak tvrdě neudeří.

Je však třeba připustit, že ekonomická situace v Rusku je „katastrofická“, tvrdí noviny. Země je vysoce závislá na vývozu ropy a zemního plynu. Ale za vzniklou situaci může i Západ. Když si uvědomili, že za se za noc nebude možné sovětské ekonomiky zbavit, vzrušení z událostí v zemi zmizelo tak rychle, jak se objevilo, vysvětluje Barazon. Poté začala expanze EU a NATO na východ. Česká republika, Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Slovensko a Slovinsko. Ukrajina byla poslední kapka.

Místo této nesmyslné vojenské politiky - která je přínosná pouze pro výrobce zbraní - bylo nutné provádět aktivní hospodářskou politiku, zdůrazňuje Barazon. Rusko a Ukrajina potřebují západní investice, aby je využily ke zlepšení právního prostředí v těchto zemích. Nikdo však neprováděl takovou konstruktivní politiku, takže dnes čelíme „hromadě trosek“, která se každým rokem zvětšuje. Šéf Kremlu Vladimir Putin se chce zůstat u moci, a vyvíjí proto tlak na opozici. Západ jen může bezmocně protestovat.

„Je to k pláci," stěžuje si Barazon. Slovo „ruský“ se na Západě stalo synonymem pro „hrozbu“ a „útlak“. Ve skutečnosti žijí v Rusku miliony úžasných, přátelských, neuvěřitelně kreativních a ochotných lidí. Všechny tyto vlastnosti lidí se projevily po rozpadu Sovětského svazu a tento nový duch je stále přítomen. Nyní se za Putina prostor pro akci omezuje. „Západ má v této situaci určitou možnost něco změnit, ale jak vidíme, nemá pro to ani vůli, ani pochopení," uzavírá Barazon.

(kou, prvnizpravy.cz, deutsche-wirtschafts-nachrichten.de, foto: arch.)