Svátek má: Miloslava

Zprávy

Velikost textu:

DWN: Americký plyn nemůže v Evropě vytlačit ten ruský!

DWN: Americký plyn nemůže v Evropě vytlačit ten ruský!

Americký zkapalněný plyn není určen k tomu, aby hrál dominantní roli na evropském trhu s energií, konstatoval Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Ilustrační foto
28. července 2018 - 11:05

V Evropě je LNG ze Spojených států samozřejmě konkurencí ruskému zemnímu plynu, „jenomže v v nesouměřitelných rozměrech“ uvedl analytik Commerzbank v rozhovoru s německým vydáním. Uvedl to na pozadí dohody předsedy EU Jeana-Clauda Junckera a amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Evropa bude kupovat více amerického zkapalnělého plynu.

Zkapalněný plyn ze Spojených států podle analytiků hrát dominantní roli na evropském trhu s energií nebude, napsal Deutsche Wirtschafts Nachrichten.


Podle amerického ministerstva energetiky dosud v Evropě koupily americký zkapalněný plyn země jako Portugalsko, Itálie, Turecko a Španělsko. Jednotlivé dodávky byly také vedeny do Polska a Litvy, uvedly německé noviny.

Soutěžit i na evropském trhu s energií musí Spojené státy nejen s Ruskem, ale také například s Norskem, Katarem, Alžírskem, Libyí, Ázerbájdžánem, Nigérií a Peru, poukázal Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Pro odpověď na otázku, zda může zkapalněný zemní plyn ze Spojených států konkurovat ruského plynu v Evropě, se německý vydání obrátilo na vedoucí oddělení komerčního výzkumu Commerzbank Eugena Weinberga.

„Chápu, že se média a politici snaží představit zkapalněný plyn ze Spojených států jako konkurenta ruského plynu a sankce jako součást obchodní války. Tento krok bych nepřeceňoval, protože i bez „Nord Stream-2" by Spojené státy dodaly svůj zkapalněný plyn do Evropy. Vliv amerického zkapalněného plynu na agregátní energetickou směs v Evropě však bude poněkud nevýznamný. Kromě toho bude Rusko nadále dodávat zemní plyn do Evropy ve stejných objemech. Zkapalněný plyn z USA, samozřejmě, představuje konkurenci ruskému plynu, avšak rozsahem je naprosto nesouměřitelný," vysvětlil analytik.

Navíc v silné konkurenci se zemním plynem z Ruska je americký zkapalněný plyn brzděn svojí poměrně vysokou cenou. Na tom se shodují odborníci z analytického centra Brookings Institution a i portálu Oilprice, zdůraznil Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

(kou, prvnizpravy.cz, detsche-wirtschafts-nachrichten.de, foto: arch.)