Svátek má: Laura

Zprávy

Velikost textu:

Duowei News: Rozzuřená Čína vzkázala USA – ponesete si následky!

Duowei News: Rozzuřená Čína vzkázala USA – ponesete si následky!

Napětí ve vztahu Číny a USA vyvolávají sankce a různá ochodní omezení jako cla. Ale více snad nerozzuřilo Čínu, než nejnovější americké sankce kvůli jejím obranným nákupům v Rusku.

Ilustrační foto
22. září 2018 - 04:20

Čína považuje za naprosto nelegální americké sankce uložené ministerstvu pro přípravu vojsk a dodávek Centrální vojenské rady ČLR za obranné dohody s Ruskem, uvedl čínský zpravodajský portál Duowei News.

Podle zástupce čínského ministerstva zahraničí Geng Shuang Peking trvá na okamžitém zrušení „takzvaných“ sankcí, jinak USA budou muset nést odpovědnost za následky svých činů.

Americké ministerstvo financí oznámilo uložení sankcí na oddělení výcviku a zásobování Centrální vojenské rady Čínské lidové republiky a osobně na jejího předsedu Li Shanfu.

Američtí představitelé trvají na rozhodnutí, aby v rámci sankcí CAATSA („Akt o boji proti odpůrcům Ameriky prostřednictvím sankcí“) potrestali čínské ministerstvo obrany za transakce na nákup zbraní z Moskvy, uvedl Duowei News. Zejména se jedná o dohody o dodávkách vojenských letadel Su-35 a raketových systémů S-400 Číně.


V tomto případě sankce zahrnují zmrazení amerických aktiv čínské Centrální rady pro zásobování, zákaz vstupu do Spojených států osobám rady na vysoké úrovni, stejně jako pozastavení všech smluv a finančních transakcí s nimi.

Reakce Číny na sebe nenechal čekat. Podle portálu na tiskové konferenci mluvčí ministerstva zahraničí Geng Shuang řekl: „Čínská strana je pobouřena výše uvedenými nepřiměřenými akcemi ze strany Spojených států." Podle diplomata takové chování Ameriky „porušuje normy mezinárodního práva" a způsobuje velké škody na vojenských vztazích mezi Pekingem a Washingtonem.

„Rozhodně trváme na tom, aby americká strana okamžitě napravila svoji chybu a zrušila takzvané sankce. Jinak budou muset USA nést odpovědnost za následky svých činů," cituje Geng Shuanga Duowei News.

(kou, prvnizpravy.cz, dwnews.com, foto: arch.)