Svátek má: Mikuláš

Zprávy

Velikost textu:

Do Německa přichází denně 500 migrantů

Do Německa přichází denně 500 migrantů

Příliv lidí z Afriky, Sýrie a Iráku roste, a to i proto, že balkánská cesta je pro migranty opět atraktivnější. Hlavním cílem zůstává Německo.

Migranti na chorvatských hranicích
16. června 2019 - 10:30

Příliv uprchlíků do Německa pokračuje i nadále a stále více se zaměřuje na balkánskou cestu. To je patrné ze současných údajů německého Spolkového úřadu pro migraci a Spolkové policie, která byla zaslána Spolkovému ministerstvu vnitra.

Jedná se o uprchlíky, kteří byli zaregistrováni v počátečních přijímacích střediscích a zařazeni do systému „Easy“ pro evidenci žadatelů o azyl. V průměru se v současné době jedná o  500 uprchlíků denně. Od ledna bylo nově zaregistrováno 56 000 uprchlíků.

Většina pochází ze Sýrie, Afghánistánu, Somálska a dalších afrických zemí. Dvě třetiny cestují přes balkánskou cestu přes Turecko do Bulharska a snaží se dostat do Německa.

Podle azylového zákona mohou všechny osoby požádat o azyl, kteří jsou politicky pronásledováni. Pronásledování musí souviset s rasou, náboženstvím, národností, příslušností k určité sociální skupině nebo politickému přesvědčení.

Většina žadatelů o azyl pochází z Iráku, Sýrie, Nigérie a Turecka. Téměř 20% žadatelů v prvním roce se narodí ve věku do jednoho roku.

Pokud by vývoj zůstal konstantní, letos by do Německa dorazilo 180 000 uprchlíků. To by mělo být podle dohody CDU/CSU a SPD z roku 2018 roční strop. V posledních týdnech, příliv do Evropy ale vzrostl ve srovnání s předchozím rokem. Do konce května požádalo o azyl v celé EU téměř 250 000 lidí, což je o 15% více než ve stejném období loňského roku.

Důvodem tohoto zvýšení je politicky obtížná situace v zemích, jako je Venezuela a Kolumbie, a znovuobjevení balkánské cesty pašeráky. Pozemní hranice mezi Tureckem a Bulharskem je "novou oblíbenou cestou" pro uprchlíky z východní Afriky.


Na vrcholu uprchlické krize v roce 2015 přicházely  tisíce uprchlíků denně z Turecka do Řecka a poté se přesunuly do Německa. S uzavřením hranic na Balkáně a dohodou mezi Tureckem a EU, jejímž cílem je zabránit žadatelům o azyl před únikem z nebezpečného Egejského moře, bylo toto číslo sníženo. Balkánská trasa byla od té doby považována za uzavřenou.

Problémem je tzv. Míra ochrany, tj. Podíl pozitivních rozhodnutí o azylu. U uprchlíků registrovaných v Německu je to méně než 30%. V praxi má jen jeden ze tří žadatelů o azyl šanci najít trvalý domov kvůli své osobní situaci, jako je útěk před válkou a pronásledováním. Zbývající žadatelé o azyl by museli být repatriováni, ale v praxi čelí značným překážkám. V současné době je v Německu asi 230 000 lidí, kteří by museli být vyhoštěni podle zákona. Nevykonané deportace, jsou například proto, že nelze zjistit totožnost nebo zemi původu žadatele o azyl.

Deportace jsou záležitostí každé země. Spolkový ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) chce usnadnit repatriace s „řádným návratovým zákonem“ a učinit žadatele o azyl odpovědnějšími.

(rp,prvnizpravy.cz,rp-online,foto:arch.)