Svátek má: Miloslava

Zprávy

Velikost textu:

Dluhy Ukrajinců za veřejné služby dosáhly 1,5 miliardy dolarů!

Dluhy Ukrajinců za veřejné služby dosáhly 1,5 miliardy dolarů!

Dluh občanů Ukrajiny na úhradu bydlení a komunálních služeb do konce února 2018 dosáhl 1,5 miliardy dolarů (40,6 miliardy hřiven).

"Šťastná důchodkyně" Raisa Kuzmenková
6. dubna 2018 - 11:05

Vyplývá to ze zprávy Státní statistické služby, uvádějící informace o sociálně-ekonomické situaci Ukrajiny.

Podle agentury do konce února 2018 dluh obyvatel za dodávky zemního plynu činil 619 milionů dolarů (16,4 miliardy hřiven), za ústřední vytápění a přípravu teplé vody - 551 milionů dolarů (14,4 miliardy hřiven) za údržbu domů a zařízení - 143 milionů dolarů (3,8 miliardy hřiven).

Ve stejné době, dluh za centralizované zásobování studenou vodou a za kanalizaci činí 68 milionů dolarů (1,8 miliardy hřiven), za odstraňování komunálního odpadu - 15 milionů dolarů (0,4 miliardy hřiven), za dodávku elektrické energie - 143,5 milionu dolarů ( 3,8 miliardy hřiven).

Obrázek doplňuje bizarní příběh ukrajinských médií o tvrdém životě „šťastné důchodkyně" z propagandistického videa Petro Porošenka. Týká se Raisy Kuzmenkové, která stěží vystačí s penězi, jak to popsala ukrajinská televize TSN.

V televizní reklamě jedna žena vystupovala jako model šťastného důchodce. „Pracoval jsem 43 let a nakonec jsem získal velký důchod," říká žena na propagandistickém videu.

Novináři našli ženu a zjistili, že má 82 let, z nichž 43 pracovala jako švadlena. Má čtyři děti a šest vnoučat, ale žije sama.

Ukrajinský premiér: Krym může prosperovat jenom pod vládou Kyjeva

Penze Kuzmenkové činí 1900 hřiven, z toho 1500 dává za komunální služby. Ovoce a maso už žena nekupovala dlouhou dobu, ale tento měsíc se musela dostat se do dluhů a koupit si léky. Po dětech nepožaduje peníze, protože sotva stačí.

„Vzala jsem si láhev mléka, uvařila, a to je dost na týden. Vše co mám v domácnosti si zavařuju. Chci jablka a pomeranče, i mandarinku bych si dala,“ přiznala se.

Ředitel agitačního videa uvedl TSN, že byl překvapen tím, jak má Raisa Kuzmenkoví malou penzi, ale doufal, že se bude zvyšovat. Další komentář odmítl.

(kou, prvnizpravy.cz, ukrstat.gov.ua, tsn.ua, foto: repro tsn)