Svátek má: Olga

Zprávy

Velikost textu:

Die Zeit: Kvůli Sýrii se musí zajet ne do USA či Evropy, ale do Ruska!

Die Zeit: Kvůli Sýrii se musí zajet ne do USA či Evropy, ale do Ruska!

Rozhovory v Soči mezi Vladimirem Putinem a Recepem Tayyipem Erdoganem ukázaly, že každý, kdo chce diskutovat o syrské otázce, by neměl jezdit do USA a Evropy, ale do Ruska, napsal Die Zeit.

Ilustrační foto
24. října 2019 - 10:10

Podle publikace chce Putin svou syrskou politikou prokázat, že Rusko se opět stalo světovou mocností schopnou operovat daleko za svými hranicemi.

Ještě před schůzkou s Recepem Erdoganem byl Vladimir Putin v dobré náladě a měl pro to dobrý důvod, uvedl Die Zeit, protože dosáhl svého prvního cíle: kdokoliv, kdo chce diskutovat o Sýrii, by neměl jezdit do USA nebo Evropy, ale do Ruska.

Ke svému druhému globálnímu cíli došel Putin teprve později: hovořil s reportéry před Erdoganem a oznámil, že Rusko a Turecko se dohodly na zachování jednotné Sýrie. Podle ruského prezidenta má toto rozhodnutí osudový charakter. Podle publikace bylo v té době již jasné, že Turecko nebude pokračovat ve vojenské operaci.


Podle dosažených dohod si Turecko zachová území mezi městy Tel Abiad a Ras Al Ain a podél zbytku syrsko-turecké hranice bude vytvořena nárazníková zóna o hloubce 10 km, kterou budou hlídat ruské a turecké síly. Kromě toho se Rusko zavázalo zajistit stažení kurdských sil z dohodnutého území, jakož i z měst Manbidž a Tell Rifaat do 150 hodin, uvedla publikace.
 
Podle Die Zeit se tak Moskvě podařilo vyřešit dva problémy najednou: zaprvé, na okupovaných územích nebude Turecko schopno jednat pouze podle vlastního uvážení. Za druhé, vliv ruských sil v severní Sýrii výrazně vzrostl, což přispívá k dalšímu sjednocení země za vlády Bašára Asada. Publikace konstatovala, že interakce mezi Ruskem, Sýrií a Tureckem nebyla nikdy tak těsná.

Hlavním cílem Ruska v Sýrii bylo udržet moc Bašára Asada a jeho kontrolu nad územím země. Zároveň byla Moskva připravena učinit ústupky na úkor Asada, pokud přispějí k celkovému pokroku. Taková flexibilita umožnila Rusku zvýšit svůj vliv a Vladimir Putin - stát se hlavním protagonistou syrské otázky.
 
Die Zeit zdůraznil, že ruské záměry se neomezují pouze na to, aby se Sýrie stala základnou jejího vlivu na Středním východě. Především chce Putin ukázat, že Rusko se opět stalo světovou mocností schopnou operovat daleko za svými hranicemi.

(kou, prvnizpravy.cz, zeit.de, foto: arch.)