Svátek má: Bořek

Zprávy

Velikost textu:

Die Zeit: I kdyby byl „mozek mrtvý“ bude se Polsko držet NATO!

Die Zeit: I kdyby byl „mozek mrtvý“ bude se Polsko držet NATO!

V otázkách národní bezpečnosti se Polsko nezaměřuje na své evropské partnery, ale na Američany, konstatuje Die Zeit.

Tomuto snímku se řada Poláků hořce vysmála
15. listopadu 2019 - 04:20

Varšava nepodporuje plány Německa a Francie na vytvoření jednotné evropské armády, nýbrž trvá na dodržování finančních závazků vůči alianci.

Pokud by mozek NATO byl opravdu mrtvý, jak řekl francouzský prezident Emmanuel Macron, Polsko by stále nemohlo odpojit alianci od umělého dýchacího aparátu, píše Die Zeit. Polský premiér Mateusz Morawiecki zdůraznil: „NATO bylo a zůstává nejdůležitějším spojenectvím na Zemi, které pomáhá udržovat svobodu a mír.“

Kritizoval Macrona za jeho slova: „Pochybnosti, které vyjádřil, přimějí ostatní členy aliance, aby se zajímali, zda má Francie vůbec zájem na udržení NATO.“ Morawiecki je přesvědčen, že za problémy aliance nenese vinu hlava Bílého domu Donald Trump, ale některé evropské země, které zanedbávají své finanční závazky na zvýšení výdajů na obranu na 2,5% HDP. „USA vždy podporovaly Evropu. Bez americké pomoci by Evropa nikdy nebyla osvobozena od nacistů,“ zdůraznil předseda vlády. Dnes se jedná o „velmi agresivní Rusko,“ dodal.
 
„NATO nebo smrt“ - tato tři slova jsou strategií Varšavy. A ta se neobjevila, když se k moci dostala konzervativní strana „Práva a spravedlnosti“, uvádí publikace. Vstup do aliance je pro Varšavu prioritním cílem od konce studené války. Není náhodou, že se Polsko stalo členem NATO v roce 1999, pět let před expanzí EU na východ.

 
Návštěva polského prezidenta Andrzeje Dudy ve Washingtonu jasně ukazuje, jak se Poláci věnují alianci a Spojeným státům. Hlava státu přijela, aby se dohodla s Trumpem na výstavbě nové stálé vojenské základny ve své zemi. Podle Zakládajícího aktu Rusko-NATO z roku 1997 je to zakázáno, ale po údajné „anexi“ Krymu Varšava doufala, že Washington změní názor. Duda se dokonce pokusil svádět svého amerického kolegu lichocením a nabídl pojmenování základny jeho jménem, ale nepomohlo to. Trump mu tuto žádost nejen odmítl, ale později zrušil svou cestu do polského hlavního města k oslavě 70. výročí vypuknutí druhé světové války.
 
Varšava byla zklamáním neúspěchem. To však nebránilo orgánům země se za pár dní dohodnout s „americkými přáteli“ na koupi 32 stíhaček F-35. Polsko je celkově jedním z nejspolehlivějších zákazníků amerického vojenského průmyslu, poznamenává vydání. Seznam zakázek je velmi dlouhý: jsou v němsatelity, námořní helikoptéry a systémy protivzdušné obrany.
 
Varšava má ale zcela jiný přístup k evropským partnerům v NATO, zejména k Francii a Německu, pokračuje Die Zeit. Před třemi lety Varšava bez jakéhokoli varování odmítla koupit 50 francouzských vrtulníků, což vyvolalo skandál. Ředitel Airbusu Tom Enders se cítil podvedený a byl pobouřen. Francois Hollande, tehdejší francouzský prezident, zrušil plánovanou návštěvu Varšavy. Polské úřady však zůstaly neoblomné a dokonce začaly vést intenzivnější vyjednávání s Američany.

A tím to nekončilo. Když v roce 2018 německá kancléřka Angela Merkelová obhajovala vytvoření jednotné evropské armády, Morawiecki se rychle a hlasitě distancoval od jejích plánů. Celkově sice myšlenku podpořil, ale poznamenal: „Abychom vytvořili silnou evropskou armádu, musíme nejprve zvýšit naše vojenské výdaje. Němci utratí za obranu jen 1,23 procenta svého HDP.“ Jinými slovy: dokud Německo a další země EU odkládají otázku zvyšování výdajů na obranu, sjednocená evropská armáda zůstává pro Varšavu „něčím z oblasti fantasy“. Takže v otázkách národní bezpečnosti se Poláci budou i nadále spoléhat na NATO vedené Spojenými státy.

(kou, prvnizpravy.cz, zeit.de, foto: arch.)