Svátek má: Miloslava

Zprávy

Velikost textu:

Der Tagesspiegel: Trumpovy hrozby „Nord Stream 2“ nezastaví!

Der Tagesspiegel: Trumpovy hrozby „Nord Stream 2“ nezastaví!

Prezident Spojených států Donald Trump bouří a hrozí podnikům, které se účastní projektu "Nord Stream-2" sankcemi, ale nebude moci zabránit jeho realizaci, napsal Der Tagesspiegel.

Ilustrační foto
13. července 2018 - 11:06

Plynárenská společnost „Gazprom“ má souhlas evropských zemí na poslední úseky tratě a začne v létě pokládat první potrubí. A financování výstavby je zaručeno.

Zatímco americký prezident Donald Trump je proti Nord Stream 2 a vyslovuje hrozby, ruská plynárenská společnost „Gazprom“ dokončuje přípravu na projekt, uvedl Der Tagesspiegel. Přibližně 90% trasy bylo dohodnuto s zeměmi, přes jejichž území (či pobřežní vody) bude potrubí položeno. Pouze Dánsko je stále proti. Předseda vlády Lars Løkke Rasmussen chce tuto otázku znovu diskutovat na evropské úrovni.

Ostatně, finanční ředitel „Nord Stream 2 AG“ Paul Corcoran řekl, že na výsledku těchto diskusí nebude už záležet. V případě potřeby bude plynovod veden severně od teritoriálních vod Dánska podél neutrálního území. V létě začne pokládka potrubí. Podle Corcoran je také zaručeno financování projektu, a to i v případě, že se USA rozhodnou přijmout sankce vůči zemím zapojeným do jeho realizace. Americké ministerstvo zahraničí znovu zopakovalo uvedené hrozby, připomněla publikace.


Německé úřady již dávno neuznaly politický prvek v tomto projektu a tvrdily, že je to čistě ekonomický projekt, pokračoval Der Tagesspiegel. Ukrajina, Polsko a pobaltské země však ttento názor nesdílely a jsou proti plynovodu. Trump navíc nadále zvyšuje tlak na EU. Vynáší politický argument proti výstavbě plynovodu na dně Baltského moře, ale především má zájem o zavedení amerického zkapalněného plynu na evropský trh, vysvětlila publikace. Ten je ale prozatím stále příliš drahý, zdůraznil autor článku.
 
Mezitím místopředseda představenstva „Gazpromu“ Alexander Medvedev nevylučuje výstavbu plynovodu Nord Stream-3. Poukázal přitom, že těžba plynu v Severním moři klesá, a Evropa ho bude potřebovat stále více. Podle něj se závislost Evropy na ruském plynu nezmění, ale pouze se zvyší.

(kou, prvnizpravy.cz, tagesspiegel.de, foto: arch.)