Svátek má: Klára

Zprávy

Velikost textu:

Daily Sabah: Spojenci USA kupují zbraně z Ruska bez vřískotu Washingtonu!

Daily Sabah: Spojenci USA kupují zbraně z Ruska bez vřískotu Washingtonu!

Spojenci Washingtonu a dokonce i členové NATO nadále nakupují zbraně z Ruska, píše Daily Sabah. USA přitom neprokazují nesouhlas s podobnými činy spojeneckých států, uvádí článek.

Ruský protivzdušný raketový komplex S-400
27. listopadu 2019 - 11:04

Spojenci Spojených států pokračují v nákupu zbraní z Ruska, které je druhým největším vývozcem zbraní na světě, aniž by se setkaly s odporem Washingtonu, poznamenává rozhořčeně turecký deník Daily Sabah. Turecku hrozí sankce Spojených států za nákup ruských protiletadlových systémů S-400.
 
Podle Rosoboronexportu Moskva prodala své zbraně 166 členským zemím OSN.
 
Hlavními kupujícími jsou Indie, Vietnam, Čína a Bangladéš v Asii, Írán a Irák na Blízkém východě, Alžírsko v Africe, Nikaragua v Latinské Americe. Navíc, řada členů NATO a někteří spojenci Washingtonu také získali ruské vojenské produkty.

 
V současné době má tedy Moskva ve vojensko-technické oblasti vztahy s takovými spojenci ve Washingtonu, jako jsou Francie, Řecko, Bulharsko, Slovensko, Finsko, Jižní Korea, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Jordánsko, Saúdská Arábie. Jižní Korea si koupila ruské tanky T-80, Finsko dělostřeletvo „Hyacint - C“ a protiletadlový „Buk -M1“ a saúdská Arábie vojenskou techniku ze 3,5 miliardy dolarů jen v roce 2017.
 
Člen NATO Řecko je celkově jedním z největších nákupčích ruských zbraní. V různé době Moskva zásobovala Atény systémy protivzdušné obrany, včetně systémů protivzdušné obrany S-300, vznášedly, protitankovými raketovými systémy, pěchotními bojovými vozidly, ručními granátomety, dělostřeleckými zařízeními, vojenskými transportními vrtulníky Mi-26 a zbraněmi pro síly zvláštní účelu, vypočítává článek.

A dokonce i Spojené státy samy kupovaly ruské zbraně, aby je studovaly (např. systém S-300 z Běloruska), píše deník s odkazem na vojenského odborníka Pavla Felgengauera. Pravda, řekl, Moskva také získala americké zbraně ze třetích zemí se stejnými cílem.

(kou, prvnizpravy.cz, dailysabah.com, foto: arch.)