Svátek má: Klára

Zprávy

Velikost textu:

Daily Mail: Ve válce s Ruskem hrozí britské armádě porážka!

Daily Mail: Ve válce s Ruskem hrozí britské armádě porážka!

Ruská armáda „zcela překonala Brity v palebné síle“. Londýnu chybí dělostřelectvo, a proto mu v případě války s Moskvou hrozí porážka, napsal The Daily Mail.

Ruské dělostřelectvo
29. listopadu 2019 - 10:10

V případě války s Ruskem armáda této země „zcela předčí britské síly z hlediska palebné síly“, protože Londýn trpí „kritickým nedostatkem“ dělostřelectva, píše Daily Mail s odkazem na zprávu Jacka Watlinga z Královského institutu pro obranný výzkum.

Dokument také uvádí, že armáda postrádá transportní kapacity k udržení bojové účinnosti dostatečného množství dělostřelectva pro bojový personál, která obvykle čítá asi 20 tisíc lidí.
 
V rámci své zprávy porovnali autoři palebnou sílu ruských pozemních sil s potenciálem britských ozbrojených sil. Podle některých armádních činitelů však není tento scénář v případě úplné války mezi oběma zeměmi moc reálný, protože Velká Británie „bude vždy bojovat jako součást aliance“.
 
V historické perspektivě, z 60 až 90% všech bojových ztrát během konfliktu s vysokou intenzitou, si připisuje dělostřelectvo, připomněl Daily Mail.
 
Autor zprávy, Jack Watling, poznamenal: „Britské pozemní síly jsou zcela podřadné, pokud jde o palebnou sílu a střelecký dosah, což umoňuje nepřátelskému dělostřelectvu beztrestně pálit. Nakonec by to mělo vést k porážce britských sil.“


„Bez ohledu na to, jaké platformy budou vyvíjeny a dodávány vojskům, je zřejmé, že pokud si britské pozemní síly chtějí zachovat dostatečný bojový potenciál, pak musí zvýšit svou palebnou sílu na bojišti," uvádí se ve zprávě.
 
Kromě skutečnosti, že Británie je na tom v dělostřelectvu hůře než Rusko, má také mnohem méně vojáků. Londýn disponuje 83,5 tisíci profesionálních vojáků a 3,1 tisíci gurků, zatímco Rusko může na bojiště umístit 280 tisíc.
 
Současně mají britští vojáci protitankovou obranu s raketami s naváděními pomocí GPS. Jak je však uvedeno ve zprávě Královského institutu pro obranná studia, založené na zkušenostech veteránů ukrajinského konfliktu, tyto možnosti trpí „nepřesností s ohledem na rozšířené používání ruského rušení systémů GPS“.
 
Ministerstvo obrany Spojeného království nicméně uvedlo: „Spojené království nebojuje samo, ale spolu se spojenci NATO, kteří koordinují své akce ve vzduchu, na moři, na souši, jakož i v oblasti jaderných a počítačových zbraní, aby zvládli různé hrozby a reakce na krizi.“

Můžeme jen hádat, co se britském tisku objeví příště jako „riziko porážky“ ve snaze přesvědčit britské voliče o nutnoti pumpovat miliardy liber do zbraní a armády – více letadlových lodí, více samopalů, více tanků, více stíhaček a bombardérů, více ponorek a jaderných střel, bezpilotních zbraní a samozřejmě i více vojáků a dobře placených důstojníků? Více bojovníků v kyberprostoru a samozřejmě mnohem více projektů na vojenské využití vesmíru.  A také patrně nelze zapomenout na mnohem více analytiků, kteří tak pečlivě a důsledně vyhotovují plány k válce s Ruskem.

(kou, prvnizpravy.cz, dailymail.co.uk, foto: arch.)