Svátek má: Drahoslav

Zprávy

Velikost textu:

Daily Mail Trumpovi: Zapomeňte na Grónsko, kupte si Velkou Británii!

Daily Mail Trumpovi: Zapomeňte na Grónsko, kupte si Velkou Británii!

Donald Trump připustil, že by chtěl koupit Grónsko, ale měl by zvýšit sázky a pořídit si Spojené království, napsal Richard Littlejohn, publicista Daily Mail.

Ilustrační foto
22. srpna 2019 - 04:29

Podle jeho názoru by bylo lepší, kdyby se země stala 51. americkým státem a nezůstala vazalem Evropské unie.

Na článku je zábavné, že autor ponechává čtenáře v nejistotě, zda své teze myslí vážně.

„Donald Trump miluje obchody. Je připraven koupit hotely, kasina, golfová hřiště a dokonce i malé země, pokud je s cenou spokojený,“ napsal Richard Littlejohn, publicista v Daily Mail.

Jedním z posledních „grandiózních plánů“ amerického prezidenta je odkup Grónska od Dánska. A tento podnik nepostrádá význam. Novinář poznamenal, že ostrov na strategicky důležité křižovatce Arktidy a Atlantiku a je geografickou částí severoamerického kontinentu.
 
Podle něj již v Grónsku existuje významná americká vojenská přítomnost. Kromě toho existují neprozkoumané zásoby přírodních zdrojů, včetně vzácných kovů ropy a plynu. Ukázalo se, že z pohledu Trumpa je docela logické „plně získat ostrov“. Ve skutečnosti sám šéf Bílého domu již potvrdil, že nákup Grónska pro něj bude „velkým obchodem s nemovitostmi“.
 
Podle autora článku by si pod americkou vlajkou zachovalo 56 000 ostrovanů stejně širokou autonomii jako v dánské jurisdikci. A přestože se mohli spolehnout i na mnohem vyšší životní úroveň, Grónané zůstávají neoblomní a věří, že Trumpův návrh je něco, co lze odmítnout.
 
Toto odmítnutí však evidentně neobtěžuje Trumpa, který vždy hledá „další velký kontrakt". Autor článku proto vybídl amerického prezidenta k zvýšení sázek a „předložit cenu za Spojené království“.
 
"Proč ne? Vzhledem k tomu, že libra klesá na úroveň dolaru, Británie nikdy neměla lepší hodnotu,“ poukázal ironicky Littlejohn.
 
Podle nejnovějších údajů činila čistá hodnota Spojeného království 10,2 bilionu liber. Publicista věří, že vzhledem k poklesu cen nemovitostí a nejistotě způsobené Brexitem lze tuto hodnotu pravděpodobně revidovat směrem dolů.
 
"Pojďme zůstat na hotovosti 10 bilionů liber," navrhl autor článku. „Trump okamžitě spolkne naši nabídku. Jednalo by se o největší obchod v historii a zrušilo by to schodek jedním tahem. Co má Grónsko, co nemáme? Snad jen ledního medvěda. A led. “
 
Podle Littlejohna, zaplacením10 bilionů liber bude mít Trump k dispozici „pátou největší ekonomiku a pátou nejsilnější armádu na světě“. Britské ozbrojené síly nadále překračují očekávání a podle nedávných odhadů „překonají i mocnou Čínu“.
 
City of London je největší finanční centrum na světě. Když by se sloučil s Wall Streetem, objevil by se „neporazitelný transatlantický gigant“. Rozlobení proevropští Britové, by tuto fúzi uvítali „pískotem“. "Sotva by však protestovali proti ztrátě suverenity, protože nás chtějí navždy nýtovat s protidemokratickou federální supervelmocí EU," poukázal Littlejohn.


Podle jeho názoru odpůrci Brexitu vůbec nesouhlasí s tím, že britské zákony jsou v Evropě psány zahraničními politiky a jsou „ukládány nekontrolovanými soudci“. Nesouhlasí s tím, že významná část Británie - od letišť a železnic po energetické společnosti - je již ve vlastnictví zahraničních společností a vlád.
 
„Necháváme čínské komunisty budovat náš telekomunikační systém nové generace a dokonce diskutujeme o tom, jak rychle prodat zbytky British Steel tureckému armádnímu penzijnímu fondu. Kdo si někdy myslel, že je to dobrý nápad? “ zeptal se rétoricky Littlejohn.
 
„Na elitním trhu s nemovitostmi v Londýně dominují arabští šejkové, ruští oligarchové a pestří kleptokrati. Jaké tedy mohou být námitky proti našemu spojení našeho osudu s přátelskou cizí zemí a navíc s naším nejbližším spojencem?“ poznamenal novinář.
 
Podle něj kritici řeknou, že v případě prodeje se Británie stane 51. americkým státem. A co mohou namítat: Je lepší být vazalskou zemí EU?
 
„Především bychom nebyli 51. státem, pokud jde o vliv. Okamžitě bychom se stali největšími dle vzdělání z hlediska populace před Kalifornií. Americké státy mají mnohem větší nezávislost na Washingtonu, než členové EU na Bruselu a Štrasburku. Ve skutečnosti má nejběžnější starosta malého města ve Spojených státech větší moc než většina britských ministrů,“ uvedl Littlejohn.
 
Vyzval spoluobčany, aby přemýšleli o dalších výhodách. Jako součást Spojených států se Británie okamžitě stane energeticky soběstačná. Podle příkladu zbytku Ameriky by „mohla začít vyrábět břidlicovou naftu v průmyslovém měřítku“.

„Nemuseli bychom se po Brexitu dohadovat o uzavření obchodní dohody se Spojenými státy. Protože bychom automaticky získali neomezený přístup na největší světový trh - 360 milionů lidí kromě našich 66 milionů,“ poukázal autor.
 
„EU by nám nejen nevyměřila trest a nezakázala vývoz do Evropy, ale začala by před naším prahem prosit s námi obchodovat. A můžete si být jisti, že Trump povede tvrdé debaty,“ upozornil publicista.
 
Francouzští rybáři vyhrožují Británii, že ji zabrání dodávkám mořských plodů na evropský trh. Budou však muset pečlivě promyslet, zda budou jejich agresivní akce napněny „rychlým odvetným úderem těžce vyzbrojené americké flotily USA, který bude plavit po La Manche, aby ochránil rybolov“, uvedl Littlejohn.
 
Podle jeho názoru bude také možné po Brexitu zapomenout na zavedení přísných hraničních kontrol na hranicích s Irskem. Jakmile se Londýn „spojí“ s Washingtonem, irský premiér Leo Verruca se zoufale pokusí „držet se tohoto výnosného podniku“.
 
Skotská premiérka Nicole Sturgeonova a její „gang“ musí také učinit rozhodnutí. „Mohou se připojit k programu a nechat Trumpa přeměnit Skotsko v obří golfové letovisko. Jinak se stanou chudým základem rozpadající se zkorumpované evropské technocracie,“ varoval autor článku.

„Pokud jde o Američany, milují královskou rodinu a nejspíše pozvou Její Veličenstvo, aby se stalo čestným spolurozhodovatelem státu. Dokud nebude Meghan Markleová připravena vstoupit do závodu o Bílý dům,“ uvedl ironicky Littlejohn.
 
„Samozřejmě, Boris (Johnson) může předběhnout Megan. Narodil se v New Yorku, a proto má právo být zvolen prezidentem,“ dodal sarkasticky.
 
Novinář připouští, že jeho článek byl původně koncipován jako vtip. Nyní se mu však zdá, že se myšlenka prodeje Velké Británie Americe stává stále přitažlivější. A jak se to může nelíbít?
 
„Velká Británie a Spojené státy mají společný jazyk a základem amerického právního systému je anglické obecné právo. Vztahy mezi námi jsou mnohem silnější než jakákoli oddanost, o které se říká, že jsme povinni projevit se vůči často nepřátelské kontinentální Evropě,“ uvedl autor článku.
 
„Trump nám vždy nabízel pouze přátelství, volný obchod a podporu pro Brexit, na rozdíl od našich tzv. evropských partnerů, kteří se nás snaží při každé příležitosti ponížit. Tak do toho, Donalde. Nabídněte nám obchod a udělejte to přímo. A pokud se to někomu nelíbí, tak říkám, že Grónsko je v tomto ročním období obzvláště příjemné,“ uzavřel Richard Littlejohn.

(kou, prvnizpravy.cz, dailymil.co.uk, foto: arch.)