Svátek má: Klára

Zprávy

Velikost textu:

CNN: Trump neočekávaně přijel do Afghánistánu ke smíření s Tálibánem!

CNN: Trump neočekávaně přijel do Afghánistánu ke smíření s Tálibánem!

Americký prezident Donald Trump provedl neočekávanou návštěvu Afghánistánu, během níž řekl, že Tálibán je podle jeho názoru připraven na příměří a obnovení jednání, uvedla CNN.

Donald Trump, prezident USA
29. listopadu 2019 - 11:06

Jak sdělila korespondentka televizel Barbara Starrová, taková mírová dohoda bude pro Trumpa důležitým vítězstvím, protože může pomoci Spojeným státům snížit vojenský kontingent v Afghánistánu a nakonec odtud stáhnout americká vojska.

Prezident Trump tiše opustil Floridu a dorazil do Afghánistánu, kde oznámil hlavní zprávy: Spojené státy zjevně obnovují mírové rozhovory s Tálibánem. To vše se odehrává po 18 letech války, stejně jako po předchozích pokusech o vyjednávání s Talibanem v Camp Davidu.

Prezident Trump řekl, že věří, že Tálibán je připraven na příměří; jednání s ním jsou obnoveny. To vše se děje na Den díkůvzdání: Prezident Trump provedl nečekanou návštěvu v Afghánistánu a setkal se s vůdcem této země, Ashrafem Ghanim, a pozdravil také americká vojska na letecké základně Bagram, uvedla korespondentka.


Mírová dohoda v Afghánistánu je pro Trumpa opravdu důležitou etapou, pokud jde o snížení zde rozmístěného kontingentu. V současné době je zde 13 tisíc vojáků, zatímco Trump chce snížit toto číslo na 8600, a samozřejmě, v určitém okamžiku, kdy se Afghánci budou moci postavit na nohy a zajistit bezpečnost ve své vlastní zemi, nakonec nakonec stáhnout odtud všechna americká vojska, upřesnila novinářka.

Během návštěvy na Díkuvzdání vynaložil Trump veškeré úsilí, aby poděkoval vojákům a připomněl jim, že je Amerika bezpodmínečně podporuje, a také řjim poděkoval za službu tak daleko od domova.

Tyto události však přišly v obtížné době, konstatovala Starrová; pro americkou armádu byl tento týden těžky. Trump zasáhl v několika případech válečných zločinů prominutím a omluvou vojáků, kteří se na tom podíleli, což se generálům Pentagonu moc nelíbilo. To samozřejmě vedlo k odvolání ministra námořnictva Richarda Spencera, který poté zveřejnil drtivě kritický sloupek ve Washington Postu. V něm uvedl, že Trump jednoduše nechápe, co to znamená být americkým vojákem, a neví, jaké to je mít v úctě uniformu. Americká armáda nechce uvíznout v politice, ale Trump jim v tom vážně brání - alespoň v posledním týdnu, dodala korespondentka CNN.

(kou, prvnizpravy.cz, cnn.com, foto: arch.)