Svátek má: Bartoloměj

Zprávy

Velikost textu:

CM: Itálie vyhlásila EU válku, která by mohla vést k jejímu zhroucení!

CM: Itálie vyhlásila EU válku, která by mohla vést k jejímu zhroucení!

Nová vládní koalice euroskeptiků v Itálii se jasně rozhodla postavit proti EU a ve skutečnosti vůči ní vyhlásila válku, napsal rakouský Contra Magazin.

Ilustrační foto
18. října 2018 - 10:10

Obrovský zahraniční dluh a rozpočtový schodek Itálie dovolí Římu, aby vyvíjel tlak na skupinu Macron, Merkelová a Juncker, aby se dohodli na reorganizaci italského dluhu. Nakonec by to mohl být začátek konce pro EU, předpovídá autor článku.

Kdyby někdo pochyboval o tom, že se vůdci euroskeptické koalice, která nyní řídí Itálii, postavili proti Evropské unii, pokud rozpočet, který navrhli, nebude schválen, teď už určitě nepochybuje, je přesvědčen autor článku Marco Maier.

Místopředseda vlády Luigi Di Mayo z pětihvězdného hnutí a ministra vnitra Matteo Salvini z Ligy trvá na své suverenitě vůči Bruselu. Jejich návrh rozpočtu, který obsahuje jak snižování daní, tak univerzální příjmy, překonal míru schodku rozpočtu EU ve výši 2% HDP a činí 2,4%.

Z tohoto důvodu se italský ministr financí Giovanni Tria ocitl v obtížné pozici, protože nechce koordinovat tento návrh rozpočtu s Bruselem a upřednostňuje méně konfrontační a více orientovanou volbu na EU. Nicméně Di Mayo a Salvini mají naprosto odlišné plány.

Oba politici vědí, že mají mocné trumfy - obrovský veřejný dluh v hodnotě více než 2 miliard eur, padající bankovní systém, který daňoví poplatníci nešetřili během finanční krize po roce 2008 a téměř 1 miliarda dluhů v systému Target2, který se používá pro interní výpočty centrálními bankami eurozóny.


Jak publikace vysvětluje, znamená to, že mohou vyvíjet tlak na Jean-Clauda Junckera, Angelu Merkelovou a Christine Lagardeovou z MMF, aby získali nejvýhodnější možnosti pro restrukturalizaci dluhů. Pro italskou vládu to bude určitá úleva z důvodu vysokého úrokového dluhu.

Aby však to bylo možné, Salvini a Di Mayo se musí snažit vyjednat velký obchod s Bruselem, Berlínem a MMF, uvedl Marco Meier. Z tohoto důvodu rozpočtový deficit nejprve překročil hranici 2% a opět poklesl na rovná 2%. To však bylo provedeno za podmínek, o kterých věděli, že vyvolá nespokojenost mezi ministry financí EU. Cílem je postrčit Brusel a vystavit ho jako darebáka, aby veřejné mínění opět bylo na straně odchodu Itálie z Evropské unie, vysvětluje rakouský časopis.


Dalším bodem „ofenzívy" je obnovit EU zevnitř, což Salvini otevřeně prohlašuje za svůj primární cíl. Za tímto účelem již vstoupil do aliance s Viktorem Orbánem, který učinil Macrona hlavním nepřítelem v evropské politice a šel do klinče s Jean-Claudem Junckerem, napsal Contra Magazin. Jestli bude maďarský premiér vyloučen z Evropské lidové strany, pak se Merkelová, proti níž Orbán dosud nehovořil tak otevřeně, stane pro Maďarsko nepřítelem. To je v zájmu Salviniho. V tomto scénáři by logickým důsledkem bylo spojenectví s „Alternativou pro Německo", která usiluje o 20% úroveň popularity, poukázal autor článku.

„To, co vidíme v tuto chvíli, může být počátkem konce EU, jak ji známe nyní," zdůraznil Marco Maier. Hospodářská a finanční krize roku 2008 a migrační krize v roce 2015 byly těžkým úderem „eurokracii", zdůraznil časopis. Dokonce i v případě, že to není obzvláště patrné v reálné politice, je EU je v tak obtížné pozici, že má pouze dvě možnosti: buď bude plán skupiny okolo Macrona, Junckera a Merkelové, zaměřený na „prohloubení" unie brzy bude fungovat, nebo na něm EU rozpadne a bude nahrazena novou unií, uzavřel Contra Magazin.

(kou, prvnizpravy.cz,contra-magazin.com, foto: arch.)