Svátek má: Zdislava

Zprávy

Velikost textu:

Capital: Ruská ekonomika roste, ale pro zlepšení jsou nutné reformy!

Capital: Ruská ekonomika roste, ale pro zlepšení jsou nutné reformy!

Po „kolapsu" v roce 2014 vykazuje ruská ekonomika opět stabilní růst, uvedlo francouzské vydání Capital.

Ilustrační foto
30. ledna 2018 - 11:04

Ale i když podle prognóz bude pozitivní dynamika pokračovat i v příštím roce, pro vysoké tempo růstu jsou potřebné strukturální reformy, tvrdí odborníci.

„Může se Vladimír Putin v březnu během voleb pochlubit dobrými ekonomickými výsledky?" položilo si otázku francouzské vydání Capital. A deník v zásadě odpovídá, že ano. V každém případě se ekonomická situace v zemi zlepšila, napsal deník a dodal, že je to „dobrá zpráva pro francouzské společnosti, které tam působí".

Jak autoři připomínají, ruská ekonomika, která se zhroutila v roce 2014 pod tíhou západních sankcí, i vzhledem k poklesu cen ropy, se však vymanila z recese, což představuje nárůst o 1,6% za loňský rok. Odborníci si jsou jisti, že v roce 2018 bude pokračovat pozitivní dynamika.

FAZ: Sankce, ceny ropy - a ruská ekonomika stále roste a roste!
 
„Spotřeba a investice by měly zůstat na stejné úrovni," předpovídá ekonomka francouzské banky BNP Paribas Johanna Melkaová. Jak noviny poznamenaly, snížení rozpočtového deficitu „dokonce umožňuje vydělit pomoc důchodcům".
 
Podle prognóz lze také očekávat změkčení mezinárodních sankcí, zejména pokud jde o projekt plynovodu Nord Stream-2, na němž se podílejí evropské společnosti.

Nicméně, jak je uvedeno v článku, ještě to neznamená rychlý růst ruské ekonomiky.
 
„Země potřebuje strukturální reformy, jinak růst její ekonomiky zůstane slabý," říká finanční expert francouzské pojišťovny Coface Gregorz Sielewicz.


Je očividné, že měl především na mysli skutečnost, že ruská ekonomika a její příjmy jsou stále do značné míry závislé na vývozu energií. Této skutečnosti si jsou vědomí i v Rusku a Putinova vláda se pokouší především podpořit domácí průmysl a zemědělství.

(kou, prvnizpravy.cz, capital.fr, foto: arch.)