Svátek má: Laura

Zprávy

Velikost textu:

Budapešť: Západní Evropa skrývá byznys s Ruskem povrchními hádkami!

Budapešť: Západní Evropa skrývá byznys s Ruskem povrchními hádkami!

Obvinění proti Budapešti, že se sbližuje s Moskvou jsou neopodstatněné, řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. „Západoevropané mají s Ruskem užší vztahy než my," řekl v rozhovoru pro Der Standard.

Péter Szijjártó, maďarský ministr zahraničí
11. října 2018 - 04:20

„Jediný rozdíl spočívá v tom, že se pokoušejí skrývat velké obchody pod povrchními hádkami," dodal ministr zahraničí.

V rozhovoru s Der Standardem uvedl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó, že hlavním cílem jeho strany Fidesz bylo posílit protiimigrační síly v rámci Evropské lidové strany. Podle něj se Evropská unie „pohybuje špatným směrem". Doufá, že po příštích volbách v EU se složení Evropské komise zcela změní, protože ve své současné podobě vykazuje „velmi špatné výsledky", což značně unii poškozuje.


„V roce 2019 se počet členských států EU poprvé sníží, transatlantické vztahy, které byly vždy přdtím stabilní, se staly v posledních třech letech velmi křehké, v EU došlo k 33 teroristickým útokům, což mělo za následek zabití více než 300 lidí a více než 1 300 zraněných," připomněl Szijjártó a dodal, že útoky prováděli lidé, kteří přišli do Evropy jako migranti. „To vše svědčí o selhání stávající komise," konstatoval ministr zahraničí.
 
Ministr rovněž komentoval nedávný konflikt s Ukrajinou ohledně dvojího občanství a vzájemného vyhostění konzulů. Domnívá se, že v této situaci Kyjev porušil mezinárodní právo. Připomněl, že na území Ukrajiny žije 150 000 Maďarů, kteří mají omezené právo hovořit v rodném jazyce a mají dvojí občanství. Szijjártó je přesvědčen, že takové kroky ze strany Ukrajiny odporují jejímu záměru vstoupit do NATO a EU: „A to všechno se děje navzdory skutečnosti, že jsme vždy podporovali Ukrajinu. To je velmi zvláštní nepřátelství. Chtějí se přiblížit EU, ale napadají lidi s dvojím občanstvím, přičemž jedno z nich je evropské. Chtějí vstoupit do NATO, ale nasazují jednotky na hranici s jednou z členských zemí aliance. To je nesmysl."

Szijjártó také zdůraznil, že v otázce Krymu mluví Budapešť výhradně z pozice EU a současně nechápe, proč je Maďarsko obviněno z nadměrného sbližování s Ruskem. „Včera se můj dobrý přítel Sebastian (rakouský kancléř Sebastian Kurtz) setkal s prezidentem Putinem počtvrté v letošním roce. Letos francouzský prezident Macron mluvil s Putinem 12krát po telefonu a byl hvězdným hostem na Ekonomickém fóru v Petrohradě. Tento týden jsem se zúčastnil rozhovorů o energetice v Moskvě, při nichž na čestném místě u stolu okolo Putina seděly čtyři největší západní energetické společnosti. Proto jsem již unavený z toho v jakém světle se vystavuje Maďarsko. Faktem je, že Západoevropané udržují blížší vztahy s Ruskem než my. Jediným rozdílem je to, že se pokoušejí skrývat velký byznas pod povrchními hádkami. Nejsme blázni, abychom to ignorovali."

(kou, prvnizpravy.cz, derstandard.at, foto: arch.)