Svátek má: Radek

Zprávy

Velikost textu:

Britský politolog: Omlouvám se za vymyšlení si "Gerasimovy doktríny"!

Britský politolog: Omlouvám se za vymyšlení si "Gerasimovy doktríny"!

Slavná „Gerasimova doktrína“, která na Západě je chápána jako „prodloužená teorie moderní války“ nebo dokonce „vize totální války“, ve skutečnosti neexistuje, uvedl analytik Mark Galeotti pro Foreign Policy.

Varerij Gerasimov je v tom nevinně
7. března 2018 - 04:20

V článku se přiznává, že si termín sám vymyslel, aby upozornil čtenáře na překlad projevu ruského generála, který se ve skutečnosti snaží najít smysl v událostech ‚arabského jara‘, ‚barevných revolucí‘ a ‚Majdanu‘ a zjistit, jak se s nimi vypořádat v Rusku.

Nyní se často hovoří o ohrožení Západu tváří v tvář tzv. Gerasimově doktríně, pojmenované po ruském generálovi, který se zasloužil o její vytvoření. Tato doktrína představuje nový způsob vedení války, „rozšíření teorie moderní války“, nebo dokonce „vizi totální války“. Nicméně doktrína neexistuje, napsal Mark Galeotti.
 
Autor článku, britský politický analytik a vědecký pracovník Ústavu mezinárodních vztahů v Praze Mark Galeotti se přiznává, že pro tento termín nemá ve skutečnosti žádné skutečné podklady, byl jim vymyšlen, když obdržel přeložený článek Valerije Gerasimova, který se původně objevil v ruských novinách „Vojenský průmyslový kurýr".
 
Ve svém článku náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil mluvil o tom, jak propaganda a podvratná činnost může vést k tomu, že „se prosperující stát během několika měsíců či dokonce dnů může proměnit v arénu tvrdého ozbrojeného boje, aby se stal obětí cizího zásahu, a uvrhl se do propasti chaosu, humanitární katastrofy a občanské války".
 
Galeotti zveřejnil překlad článku na svém blogu a přidal k němu svůk komentář. Galeotti připouští, že se snažil přilákat čtenáře, a přišel s chytlavým názvem - „Gerasimova doktrína“ - aniž by  předpokládal, že lidé mohou vnímat Gerasimova slova jako skutečný projekt vojenských operací proti Západu.
 
Ale brzy, kvůli „záboru“ Krym, vojenských operací v Donbasu, a ruské propagandy v USA článek Gerasimova, který dříve ignorovali, začali vnímat jako „nejnovější projekt metody válčení“.
 
Nicméně Galeotti s touto formulací nesouhlasí. Podle autora, Gerasimov přemýšlel jen o tom,  jak Kreml chápe události „arabského jara“, „barevných revolucí“, jako zaměřených proti promoskevským režimům v okolních státech, stejně jako události „Majdanu“ na Ukrajině. Gerasimov se snažil pouze vyvinout strategii boje proti takovým událostem v Rusku, prohlásil politolog.

Skandální: Šéf MZV Nizozemí se přiznal, že lhal o setkání s Putinem!
 
„Rusové upřímně, ale chybně věřili, že tyto události nebyly původními protesty proti brutálním a zkorumpovanými vládám, ale změny režimu pod vedením Washingtonu, či spíše Langley,“ (sídlo CIA) uvedl Galeotti.
 
Autor se ptá, jak důležitý je název toho, čemu nyní čelí Spojené státy americké - „mnohasměrné, mezirezortní kampani o provádění podvracení, separací a zahalené aktivní politiky ze strany Ruska“. A Galeotti dospěl k závěru, že má velký význam.
 
Politolog současně tvrdí, že Rusko nemá jedinou doktrínu. Ruská kampaň nemá organizační princip ani jediný orgán, který by kontroloval její chování. Jejím cílem je rozdělit a demoralizovat, ale je „oportunní, fragmentární a někdy i protichůdná". Ve většině případů jsou prováděny „politickými podnikateli", kteří doufají, že budou s Kremlem spolupracovat.
 
Kromě toho vyzývá, aby se nebrala z vojenského hlediska.
 
Pro Rusko nemůže být ani řeči o vedení války proti NATO, což je koalice nejbohatších demokracií, zatímco Rusko se může pochlubit pouze ekonomikou, která je srovnatelná s kanadskou a neúplnou, nákladnou modernizace armády, která již uvízla ve dvou válkách (Galeotti má očividně na mysli zřejmě Sýrii a Ukrajinu – pozn. red.).
 
Tato země, podle Galeottiho, se může uchýlit pouze k tomu, co George Kennan nazývá „politickou válkou“, a sice „použít všech dostupných prostředků státu, s výjimkou armády, k dosažení svých národních cílů.“
 
Takže, „pokud podvracení - není předehrou k válce, ale samotná válka, změní to naše chápání hrozby a náši nejlepší odpověď na to,“ uvedl Galeotti. Podle jeho názoru je třeba, aby Spojené státy nezapoměly na vojenské zastrašovací prostředky, nezapomínaje na činnosti kontrarozvědky, zajištění mediální gramotnosti, boj proti korupci a odstranění rozdělení americké společnosti vytvořené Ruskem.
 
Mezitím USA potřebují pochopit motivaci, aby ukončily současnou konfrontaci s Ruskem nebo překonaly ruskou „politickou válku". Nesprávné vnímání aktivit Ruska povede k nedorozumění hrozby a nesprávného výpočtu při vývoji reakce na ni.

„Gerasimova doktrína" nikdy nic neznamenala nic a nyní neznamená. Je čas jít dál," uzavřel Galeotti.


Mark Galeotti se mýlí. Jím vytvořená „Gerasimová doktrína“, zapustila v rusofobní politice Západu své kořeny, se projevuje nejen tzv. „politickou válkou“ vůči Rusku, ale zcela konkrétními kroky naprosto destabilizující bezpečnostní situaci a ohrožující Rusko vojensky. Ať už letitou politikou rozšiřování NATO na východ, posilování jejich sil na hranici s Ruskem, nebo fanatickém rozpočtovém vyzbrojování. A zejména se „upřimně mýlí“ v jedné věci, že řada z povstání a převratů, a je jedno jak je nazveme, neměla co dočinění s podvratnou aktivitou Západu či Langley. A konkrétně lze hovořit o Sýrii a Ukrajině. Ale politolog, u něho lze sice ocenit, že se sice přiznal ke lži, překroucení a dezinformaci, není v tomto ohledu očividně ochoten přestoupit tento stín.

(kou, prvnizpravy.cz, foreignpolicy.com, foto: arch)