Svátek má: Lýdie

Zprávy

Velikost textu:

Britská mediální rada může pokutovat i mazat příspěvky na sociálních sítích

Britská mediální rada může pokutovat i mazat příspěvky na sociálních sítích

Britský mediální regulátor Ofcom získá nové pravomoci ke sledování sociálních sítí u videí a online přenosů, které ohrožují fyzický a psychický vývoj dětí, uvádí The Daily Telegraph.

Ze stránek fy Ofcom
14. srpna 2019 - 07:20

Hříšníci musí platit pokuty až do výše 5% zisku společnosti - značné částky pro obry jako jsou Instagram, Facebook a YouTube.

Ve Velké Británii zaplatí Instagram, Facebook a YouTube pokuty ve výši několika  milionů liber za demonstraci „traumatických videí“. Britské orgány se tak poprvé rozhodly vážně trestat velké platformy.


Britský mediální regulátor Ofcom získá nové pravomoci ke sledování sociálních sítí, pokud jde o obsah, který by mohl ublížit psychice dětí, včetně videí nebo online streamů s prvky násilí, pornografie nebo terorismu. Platformy budou muset zaplatit vysoké pokuty, pokud nezavedou systém kontroly věku a rodičovské kontroly, který skrývá videa od dětí, která ohrožují jejich „fyzický, psychologický a morální vývoj“.

Pokuty mohou dosáhnout až 5% zisku společností - značná částka, vezmeme-li v úvahu například to, že v červenci dosáhly roční tržby Facebooku 51,5 miliard GBP. Ofcom bude také schopen zcela pozastavit nebo zakázat platformy ve Velké Británii nesplňují požadavky britských orgánů.

Daily Telegraph upozorňuje na skutečnost, že úřady převzaly iniciativu krátce před jejich odjezdem na dovolenou v rámci většího programu, který by se měl týkat nejen videa, ale také veškerého obsahu na sociálních sítích a instant messengerů.

Zástupce Ofcomu  poznamenal, že nová pravidla týkající se video materiálů jsou „důležitým prvním krokem“, který podle novin může dát institutu roli „superregulátoru“, který sleduje provádění zákonů týkajících se internetu.

Navrhovatelé nových opatření věří, že pokuty pomohou postavit platformy před soud, pokud ohrožují emoční a fyzické zdraví dětí. Díky převládajícím sociálním sítím mají děti příležitost komunikovat nejen s přáteli a příbuznými, ale také se zcela cizími lidmi, kteří nejsou vždy dobrými úmysly. Jak uvedla policie, tyto služby často přitahují pedofily.

(rp,prvnizpravy.cz,thetelegraph,foto:arch.)