Svátek má: Vladislav

Zprávy

Velikost textu:

„Bližší k Rusku": poradce Porošenka o náladách na Krymu

„Bližší k Rusku": poradce Porošenka o náladách na Krymu

Z Ukrajinců pomalu jako z chlupaté deky lezou čtyři roky po připojení Krymu k Rusku slova, která v podstatě přiznávají, že polooostrov skutečně i lidsky patří k Rusku.

Ilustrační foto
16. května 2018 - 10:10

Poradce prezidenta Ukrajiny Petro Porošenko Alexander Paschaver souhlasil s prohlášením ukrajinského spisovatele Vasily Škljara, který nazval obyvatele Krymu "“přirozenými Rusy", uvedla publikace „Obozrevatel".

Podle Škljara jsou obyvatelé poloostrova „v euforii toho, co žijí v Rusku". Poznamenal také, že Krym nikdy nebyl součástí Ukrajiny a pokusy o "návrat" zpět jsou zbytečné.

„Samozřejmě, právě na Krymu, na rozdíl od Donbasu, se po celá desetiletí usazovali důchodci a jejich rodiny z celého Sovětského svazu, takže tam opravdu lidé mohou mít k Ukrajině, nebudu říkat, že nenávist, ale oni mohou se cítit blíž k Rusku. Je to pravda, ano," řekl Paschaver.

Zajímavé na prohlášení Porošenkova poradce bylo tvrzení, kterým zpochybnil uspořádání referenda  po „navrácení“ Krymu Ukrajině.

Na Ukrajině si říkají: K čemu potřebujeme „šedou zónu“ Krym?

V poslední době je na Ukrajině stále více slyšet názor, že Krym byl vždy ruský a měl by zůstat součástí Ruska. Například šéfredaktor oděského online vydání „Timer" Jurij Tkačev věří, že Kyjev není schopen poloostrov finančně zabezpečit.

Krym se stal ruským regionem  po referendu v březnu 2014, v němž se 96,77% voličů republiky a 95,6% obyvatel Sevastopolu vyslovilo ve prospěch sjednocení s Ruskem. Ale k urnám je nehnaly ruské samopaly, ale ukrajinský pomajdanovský zákon zakazující ruštinu na území celé Ukrajiny.

(kou, prvnizpravy.cz, obozrevatel.com, foto: arch.)