Svátek má: Jonáš

Zprávy

Velikost textu:

Bild: Zpráva EU o změně klimatu: „V nejhorším případě všichni zemřou“!

Bild: Zpráva EU o změně klimatu: „V nejhorším případě všichni zemřou“!

Zvýšení globální teploty o více než 1,5 stupně ohrožuje lidstvo úplným zánikem, uvádí Bild a cituje výsledky studie provedené v EU.

Ilustrační foto
9. dubna 2019 - 11:05

Vzhledem k tomu, že se Spojené státy stáhly z Pařížské dohody o klimatu a Čína dosud nevyjádřila svou globální pozici, odborníci říkají, že hlavní odpovědnost za záchranu planety leží na Evropě, která je třetím regionem na světě, pokud jde o emise škodlivé pro atmosféru.

Nový oficiální dokument EU o budoucích trendech a strategiích (ESPAS) vykresluje ponurý, téměř apokalyptický obraz, pokud jde o klima a globální oteplování: Pokud se teploty budou i nadále zvyšovat i po roce 2030, povede to v nejhorším případě k „zániku lidstva“. V tomto případě by člověk v tomto století „odešel“.

Nedávno zveřejněná studie EU o budoucích trendech naznačuje, že zvýšení globální teploty o 1,5 stupně je limitem pro naši planetu, napsal Bild.


Podle studie, pokud bude globální oteplování pokračovat i po roce 2030, bude svět čelit nárůstu počtu sucha, povodní a extrémních vln horka. Za takových okolností může ocitnout v chudobě více než 100 milionů lidí: navíc bude planeta ohrožena ničivými lesními požáry. Při přírodních katastrofách se zvyšuje míra migrace a dochází ke vzniku „klimatických uprchlíků“.
 
V nejhorším případě studie nevylučuje možnost úplného vyhynutí lidstva, informovala publikace. Hlavním závěrem studie je, že se změna klimatu stane nejdůležitějším politickým tématem budoucnosti. Je třeba poznamenat, že osud jednotlivých ekonomik a komunit, ale i celého lidstva bude záviset na politice klimatu.

Podle studie je Evropa na třetím místě na světě, pokud jde o škodlivé emise, a není samostatně schopna snížit její objemy: nicméně s ohledem na odstoupení USA od Pařížské dohody o klimatu a „současnou neschopnost Číny formulovat svoji globální pozici“, má Evropa hlavní zodpovědnost za záchranu planety. Politici EU by měli „více než kdy jindy aktivně podporovat diplomacii v oblasti klimatu“.

(kou, prvnizpravy.cz, bild.de, foto: arch.)