Svátek má: Bartoloměj

Zprávy

Velikost textu:

Bild: Většina Němců míní, že je načase, aby Merkelová odešla!

Bild: Většina Němců míní, že je načase, aby Merkelová odešla!

Angela Merkelová uvedla, že už nebude předsedkyní CDU, ale měla by předčasně opustit funkci kancléřky?

Angela Merkelová, německá kancléřka
8. listopadu 2018 - 10:15

Německý bulvár Bild pověřil výzkumný ústav INSA, aby provedl zvláštní průzkum mezi německými občany k této otázce. Výsledky ukázaly, že přes 62% Němců míní, že by Merkelová měla odejít z funkce kancléřky.

Po drtivé porážce ve volbách do parlamentů Hesenska a Bavorska přední politici CDU a SPD na začátku tohoto týdne projevovali pevné přesvědčení ve své snaze pokračovat v existenci velké vládní koalice.

Podle německého bulvárního deníku se Angela Merkelová se drží kancléřství se železnou urputností, i když uvedla, že na počátku prosince na kongresu CDU nebude kandidovat na post předsedkyně strany. Tak se rozloučila se svým bývalým přesvědčením, že stejná osoba by měla zastávat funkci kancléře a předsedy CDU.


A jaký názor na to mají voliči? Měla by Angela Merkelová opustit funkci kancléřky a předat ji nově zvolenému předsedovi CDU již počátkem roku 2019?

Aby Bild zjistil odpověď na tuto otázku, pověřil výzkumný Institutu pro nové sociální odpovědi INSA, aby provedl exkluzivní průzkum u německých občanů. V důsledku toho se ukázalo, že z přibližně 4 tisíc respondentů odpovědělo 62,2%, že podle jejich názoru by Merkelová měla rovněž opustit funkci kancléřky. 37,8% Němců, kteří se zúčastnili průzkumu, mělo opačný názor.

Nicméně Annegret Kramp-Karrenbauerová, která předložila svou kandidaturu na pozici šéfa CDU po Merkelové, neočekává, že kancléřka opustí svůj post před koncem funkčního období. Podle jejího názoru bude Merkelová nadále u moci, pokud bude podporována většinou.

Bude-li zvolena předsedkyní CDU, zamýšlí se Kramp-Karrenbauerová spoléhat na práci kancléřky, ale s novými akcenty. Když ve středu vystoupila s oficiálním prohlášením, poznamenala, že je vždy nutné spoléhat se na zkušenosti předchůdců, a to jak pozitivních, tak negativních, uvedl Bild.

(kou, prvnizpravy.cz, bild.de, foto: arch.)