Svátek má: Dobroslav

Zprávy

Velikost textu:

Bild: Pro Putina a Asada úspěch a pro Erdogana naprostá ostuda

Bild: Pro Putina a Asada úspěch a pro Erdogana naprostá ostuda

<< VIDEO >> Takové je hodnocení německého Bildu schůzky Putin-Erdogan v Moskvě o situaci v Idlibu..

Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin
6. března 2020 - 06:20

Summit prezidentů Recepa Tayyipa Erdogana a Vladimira Putina v Moskvě skončil třeskem! Oba prezidenti se dohodli na konečném dokumentu, podle kterého se syrský diktátor Asad nemusí vzdát a Turecko zastaví své úsilí o opětovné získání „deeskalační zóny Idlib“.

Sýrie zažila od vypuknutí občanské války dost bídy - ale dramatická situace uprchlíků v Idlibu předčí vše, co země v posledních devíti letech zažila. Po tomto summitu není zatím známka o zlepšení situace.

V závěrečné deklaraci jsou tři body:
  1. Všechny vojenské operace skončí o půlnoci.
  2. Na dálnici M4 bude zřízena nárazníková zóna o délce šesti kilometrů, která bude na severu sledovat Turecko a na jihu Rusko.
  3. Od 15. března budou jednotky ruské a turecké armády hlídat dálnici, aby udržely povstalce a Asadovy jednotky odděleny.
Jinými slovy, Erdogan se vzdává svého předchozího cíle, kterým bylo od prosince znovuzískání více než 160 měst a vesnic, které Asad dobyl v regionech Idlib, Hama a Aleppo s Ruskem. Milion Syřanů, kteří byli od té doby vysídleni, se nemůže vrátit do svých domovských měst, pokud vnitřně vysídlené osoby zůstanou podél turecko-syrské hranice. Závěr: Pro Putina a jeho spojence, syrského diktátora Asada, obrovský úspěch - a pro Erdogana naprostá ostuda.


Turecký prezident vždy zdůrazňoval zatlačení krvavého syrského režimu na hranice „deeskalační zóny Idlib“ dohodnuté v Soči a Astaně v roce 2017. Chtěl osvobodit osm tureckých armádních objektů obklíčených Asadem na okraji zóny. Nyní, po setkání s Putinem, na těchto slibech už nezáleží.

Putin a Erdogan vstoupili před kamery  v poledne ještě před krizí. „V regionu je mnoho problémů. Celý svět se dnes dívá na toto jednání a na naše společná rozhodnutí, která normalizují region a naše vztahy, “řekl Erdogan v Moskvě. Turecká hlava státu doufá, že se obě země normalizují.Rusko a Turecko jsou zde jako nepřátelské bojující strany: Putin podporuje diktátora Asada a ruské letectvo opakovaně útočí na civilisty a nemocnice (kde na to Bild přišel? - pozn. red.). Erdogan naproti tomu podporuje povstalce proti Asadovi v Idlibu s tureckými vojáky. Nedávno došlo k přímým bojům mezi Tureckem a Sýrií a ruským útokům na Erdoganovy vojáky. Ruský prezident Putin popírá, že věděl o vojácích (To je omyl, právě Rusko poukazuje na to, že se teroristé spojili a propojili s tureckou armádou! V podání Bildu, který ještě donedávna označoval Erdogana za diktátora, a který se navíc chlubí, že pozabíjel stovky syrských vojáků na syrském území, nyní vypadá turecký prezident, operující na cizím území bez pozvání, jako demokratický humanitární vyslanec NATO a EU - pozn. red.).

Turecký prezident přivezl na krizovou diskusi velkou delegaci: Mimo jiné ho doprovází ministr obrany Hulusi Akar, ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu, ministr financí Berat Albayrak, vedoucí zpravodajské služby Hakan Fidan, viceprezident Mahir Ünal, mluvčí Ibrahim Kalin a ředitel komunikace Fahrettin Altun.

Ve skutečnosti se na Idlib vztahuje příměří. V posledních týdnech však syrská armáda pokračovala v oblasti s ruskou podporou - s masivními útoky a bombovými útoky. Po tureckých útocích ze Sýrie a prchá na tureckou hranici asi milion lidí. Turecko, které již hostí miliony syrských uprchlíků, varovalo při několika příležitostech, že nebude a není schopno zvládnout další příliv uprchlíků.

Neúspěšná dohoda o uprchlících mezi EU a Tureckem: To je to, co turecký prezident Erdogan opravdu chce!


(rp,prvnizpravy.cz,bild,youtube,foto:arch.)