Svátek má: Doubravka

Zprávy

Velikost textu:

Bild: Německo se neubrání bez amerických jednotek

Bild: Německo se neubrání bez amerických jednotek

Stahování amerických jednotek z německého území je pro Berlín nebezpečné, podle řady odborníků německé ozbrojené síly nemají dostatečné zdroje na ochranu země, píše Bild.

Ilustrační foto
20. srpna 2019 - 07:20

Americký kontingent však pravděpodobně neopustí Německo, protože jeho přemístění do Polska by porušilo  smlouvu mezi Ruskem a NATO z roku 1997, tzv. Russia-NATO Founding Act.

Německo již mnoho let neplní závazky vůči NATO ohledně nezbytných nákladů na obranu: v tomto ohledu Spojené státy hrozily, že stáhnou své jednotky z Německa.

Článek připomíná, že míra výdajů na obranu ve výši 2% HDP země byla přijata na summitu NATO ve Walesu v roce 2014. K dosažení souladu s tímto standardem bude Německo muset zdvojnásobit svůj současný vojenský rozpočet ve výši 43 miliard EUR. Německá ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauerová  však uvedla, že je pro dosažení nezbytné úrovně vojenských výdajů co nejdříve.

 
Bild se diví, zda se Německo dokáže bránit v případě možného stažení amerických jednotek. Hans-Peter Bartels, komisař Bundeswehru pro vojenské záležitosti, se domnívá, že německé ozbrojené síly na to nemají dostatek prostředků. Podle něj je v současné době německá armáda připravena na boj jen částečně. Kromě toho poslanec strany „Svobodní demokraté“ Alexander Lamsdorf uvedl, že nyní Bundeswehr nemá jedinou plně připravenou bojovou divizi.
 
Washington však svou hrozbu pravděpodobně neprovede, píše Bild. Americká armáda investovala miliardy eur do infrastruktury svých základen na německém území. Kromě toho by přemístění posádky USA z Německa do Polska porušilo Zakládací akt Rusko-NATO z roku 1997, podle kterého se aliance zavázala nevysílat velké vojenské jednotky na území bývalých zemí SSSR..
 
Průzkum veřejného mínění zároveň ukazuje, že většina německých občanů podporuje myšlenku stažení amerických vojáků: v průzkumu provedeném Bildem 74% respondentů uvedlo, že se nebudou cítit méně chráněni v podmínkách stažení amerického vojenského kontingentu. Zároveň 62% respondentů věří, že Bundeswehr není schopen v případě nouze chránit zemi.

(rp,prvnizpravy.cz,bild,foto:arch.)