Svátek má: Jarmil

Zprávy

Velikost textu:

Bild: Erdogan urazil německého ministra zahraničí "je to diletant"!

Bild: Erdogan urazil německého ministra zahraničí "je to diletant"!

Turecký prezident Erdogan urazil německého ministra zahraničí a obvinil ho z diletantismu, píše německý bulvár Bild.

Heiko Maas, německý ministr zahraničí
17. října 2019 - 12:20

Po prohlášení Heiko Maase o záměru Berlína omezit vývoz zbraní do Ankary kvůli útoku na syrské Kurdy, se Erdogan rozzuřil a výsměšně promluvil k hlavě německého ministerstva zahraničí. „Pokud byste něco chápali v politice, tak byste to neřekli," uvedl turecký prezident.

„Erdogan uráží našeho ministra zahraničí!" napsal rozhořčeně německý bulvár Bild.

Jak je uvedeno v článku, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se rozzuřil, protože Německo má v úmyslu omezit vývoz zbraní do Turecka. V úterý večer tedy turecký vůdce během rozhovoru s reportéry nevynechal příležitost se mu vysmívat.

„A tady přichází německý ministr zahraničí - muž, který nemá smysl pro proporce - a říká: nebudeme prodávat zbraně Turecku. To je přes hranu,“ řekl Erdogan reportérům s úšklebkem. Podle něj v této věci neztratí on, ale Maas a Německo.

Kromě toho z pohledu tureckého prezidenta je Maas diletant, který vůbec nerozumí politice, pokračuje Bild. „Kdybyste rozuměl něčemu v politice, neřekl byste to," řekl Erdogan na adresu německého ministra zahraničí.


Mezitím je omezení vývozu vojenských materiálů do Turecka je jedinou penalizací Německa proti Ankaře od doby, kdy Turecko napadlo severní Sýrii, aby bojovalo s místními Kurdy, zdůrazňuje publikace.

Export zbraní, které mohou být použity v konfliktu, již nebude povolen. Ostatní transakce v obranném průmyslu však budou pokračovat a již schválené dodávky nebudou staženy.

V rozhovoru s reportéry Erdogan rovněž kategoricky odmítl americké požadavky na okamžité příměří. Za prvé, turecké jednotky musí dosáhnout svého cíle, kterým je vytvoření ochranné zóny podél hranice. Turecko tam chce zorganizovat pás, který bude zcela pod kontrolou. Kurdskou milici, která dosud ovládala většinu tohoto území, považuje Ankara za teroristy.

Ve čtvrtek se americký viceprezident Mike Pence a státní tajemník Mike Pompeo setkají s Erdoganem jako zprostředkovatelé konfliktu mezi Tureckem a Kurdy.

Erdogan mezitím stále zuří a kritizuje západní vlády, píše Bild. Turecký vůdce v rozhovoru s frakcí své strany obvinil západní země z podpory „teroristů“. Přičemž měl na mysli kurdské národní síly sebeobrany, které se aktivně účastnily boje proti bojovníkům IS. Erdogan věří, že syrští Kurdové jsou spojeni s kurdskou stranou práce, která v minulosti brala na sebe odpovědnost za teroristické útoky v Turecku.

"Proto se k vám obracím. Pojďme spolu bojovat. Nebo alespoň nezasahujte,“ řekl Erdogan , když adresoval svou zprávu Spojeným státům, Německu a Francii. Turecký vůdce uvedl, že v Sýrii nebude příměří, a předal kurdské milici „jedovatou nabídku“: musí složit zbraně, po čemž budou moci opustit „bezpečnostní zónu“, informoval Bild.

(kou, prvnizpravy.cz, bild.de, foto: arch.)