Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Bild: Berlínské protesty „ztratily nevinnost“ kvůli extrémní pravici!

Bild: Berlínské protesty „ztratily nevinnost“ kvůli extrémní pravici!

Policisté varují, že protesty proti omezením kvůli koronaviru v Berlíně jsou stále více ovlivňovány pravicovými extremistickými silami.

Ilustrační foto
2. září 2020 - 11:06

Podle nich protestní hnutí definitivně „ztratilo svou nevinnost“. Podle německého bulvárního listu Bild jsou radikální skupiny blízko k úplnému převzetí těchto demonstrací a jejich použití k podněcování nenávisti a nepřátelství.

Kdo se účastní protestů proti omezením kvůli koronavirů v Německu - skeptičtí občané nebo skutečně nebezpeční lidé? Podle německého bulvárního listu Bild se protesty stále více přesouvají doprava.

Podle německé policejní odborové organizace se nyní radikalizuje protestní hnutí proti vládním opatřením zaměřeným na boj s koronaviry. Po zahájení prvních demonstrací se vliv pravicových radikálních skupin zakořenil v protestním hnutí, řekl novinářům Jörg Radek, místopředseda německé policejní odborové organizace. Podle jeho názoru „pravice nyní hnutí zcela ovládá“.

I minulý týden bylo všechno úplně jiné, zdůrazňuje publikace. Tehdy vedoucí úřadu na ochranu ústavy Thomas Haldenwang tvrdil, že pravicoví radikálové nezískali vliv na probíhající demonstrace.

Od minulého víkendu však protestní hnutí proti koronaviru konečně „ztratilo svou nevinnost“, uvedl Radek. „Nikdo teď nemůže říct, že je jen sympatizant. Každý, kdo se toho nadále účastní, by si měl položit otázku, zda se chce spojit s pravicovými radikály a spojit své osobní obavy z koronavirové krize s cíli extremistů, kteří jsou nepřátelští k demokracii,“ uvedl mluvčí německé policejní odborové organizace.


Úřad na ochranu ústavy v Dolním Sasku je znepokojen také plánovanou demonstrací proti koronavirovým opatřením v Hannoveru 12. září. Zkušenosti Berlína ukázaly, že pravicové radikální síly využívají tyto události pro své vlastní účely, uvedl v rozhovoru s německými novináři vedoucí oddělení Bernhard Witthaut.

„To nejsou neškodné demonstrace. Zde do prostředí demonstrantů pronikají lidé a skupiny a využívají této možnosti k podkopání našeho státu,“ uvedl Witthaut. Poznamenal, že v Berlíně mohou pravicové extremistické síly volně distribuovat letáky, a také zdůraznil, že občané by se neměli stát „nástrojem radikálů“.

Radek zde naopak vidí paralely s vývojem hnutí Pegida, nepřátelského vůči islámu. I tam vše začalo nespokojeností s politickými rozhodnutími, kombinovanou s vysokou náchylností k vlivu pravice.

Předseda Ústřední rady Židů v Německu Josef Schuster kritizoval vzestupný trend antisemitismu v nerealistických konspiračních teoriích, které jsou úmyslně pohsilovány mnoha účastníky koronavirových protestů. „Když je vina za pandemii přičítána například Rothschildům, je to synonymum pro Židy,“ poznamenává Schuster.

Podle jeho názoru nesou odpovědnost za tento vývoj npravicové a ultrapravicové skupiny, které se mísí s protestujícími. „Samozřejmě, ne každý, kdo v sobotu pochodoval v Berlíně, je rasistický nebo antisemitský,“ připouští Schuster. „Nicméně se s nimi spojili.“

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn však nevěří, že berlínské demonstrace proti koronavirovým opatřením odrážejí náladu v celé zemi. „Z volebních průzkumů vidíme a na událostech to cítím, že se naše politika obecně těší velké podpoře," uvedl Spahn v rozhovoru pro německou televizní stanici ZDF. „Tyto záběry nelze vnímat jako obecnou náladu v zemi.“ Chápe, že mnozí jsou zklamaní, „ale otázkou je, jaké zklamání omlouvá takovou nenávist,“ uzavírá Bild s citací německého ministra zdravotnictví.

(kou, prvnizpravy.cz, bild.de, foto: arch.)