Svátek má: Emanuel

Zprávy

Velikost textu:

Bidena chválili, že zatočil s covidem, ale předčasně

Bidena chválili, že zatočil s covidem, ale předčasně

Biden se blýsknul silnou podporou boje proti covidu, na rozdíl od předchůdce Trumpa, ale sláva se nekoná.

Joe Biden, americký prezident
18. srpna 2021 - 11:30

Tohle léto začalo nadějně, když USA hlásily nejnižší počet případů covid-19  od začátku pandemie.  Úředníci dali očkovaným lidem povolení, aby ze sebe shazovali prokleté masky alias roušky a respirátory.

Jenže, nastala znepokojivá kaskáda ohnisek, nemocnice jsou přeplněny a obavy stoupají. Hospitalizace dosáhly nejvyšší úrovně od zimy. A v některých částech jihu, včetně Mississippi, Louisiany a Floridy, delta varianta koronavirové breberky překonala rekordy a opět zahltila jednotky intenzivní péče, upozorňuje publivista František Roček.

USA očekávají 200 tisíc nákaz denně. Zhruba o 700 procent více nově nakažených než na začátku července – tolik nyní evidují Spojené státy, protože testy denně odhalí na 130 tisíc nakažených.

Příběh Mississippi

Lékařské centrum University of Mississippi otevřelo v pátek 13. srpna ve své parkovací garáži polní nemocnici s 20 lůžky kvůli rychlému nárůstu pacientů s COVID-19. Počátkem tohoto týdne také plánuje otevření mobilního nemocničního zařízení na principu provizorní haly - stanu. Personál bude tvořit lékařský tým vyslaný americkým ministerstvem zdravotnictví a sociálních služeb.

Guvernér Mississippi Tate Reeves uvedl, že federální vláda odmítla žádost jeho státu o poskytnutí nemocniční lodi amerického námořnictva (USNS) Comfort, která v době koronavirové kalamity zakotvila na Manhattanu v březnu 2020.

Lze k tomu dodat, že péči o pacienty s COVID-19 loď neposkytovala ani v New Yorku na Manhattanu. Lodní špitál byl určený pro příjem pacientů bez covidu, kteří potřebovali naléhavě nemocniční péči.

Guvernér Mississippi Reeves uvedl, že žádost o loď se týkala spíše personálu než samotné kocábky. Na pevnině chybí zdravotnický personál. Proto by se hodilo více než 500 válečnických zdravotníků.

Osudová osudovost

Ačkoliv jsou USA chváleny za snahu naočkovat každého, kdo ještě dýchá, v novinách najdete povzdech typu: „Nízká míra očkování a rychleji se šířící varianta Delta způsobily nárůst případů COVID-19 po celých USA, což drtí zdravotnické systémy některých států.

Podle údajů CDC je hospitalizováno také více dětí. V pátek 13. srpna bylo po celé zemi přijato 1 871 dětských pacientů. Ve čtvrtek 12. srpna bylo do nemocnic v Mississippi přijato 1578 pacientů s onemocněním COVID-19, přičemž v celé zemi je obsazeno více než 90 procent lůžek JIP.

Stát se také podle agentury Reuters snaží vyrovnat se 142procentním nárůstem hospitalizací za poslední dva týdny.


A jede se dál…

Dokonce i v afghánském médiu www.afghanistansun.com se v úterý 17.srpna objevil článeček o tom, že když v USA byli stále nervóznější z nového rozšíření koronaviru, starostka Lori Lightfootová z Chicaga byla rozzuřená tím varováním. Neboť každoroční čtyřdenní hudební festival přilákal do centra stovky tisíc lidí, bez roušek, nacpaných do chlastacích center alias barů, restaurací a rychlých občerstvení a do městských parků.

Rozhodnutí přes to uspořádat festivalový mejdan koncem července bylo plus pro ekonomiku – festivaloví turisté chlastali a utráceli.

Loni byla situace jiná: Pohostinství a chlastací centra byla utlumena, stejně tak školy, policie zablokovala přístup na pláže na Michiganském jezeře a festival Lollapalooza byl zrušen.

Letos, i když vysoce nakažlivá delta varianta pustoší jih a způsobila nárůst případů covidu-19 ve všech 50 státech, starostové a guvernéři nejeví velkou chuť opět omezit lidské courání a tím dusit ekonomiku.

Ale tlak koronavirové vlny se projevuje stále více třeba i v Chicagu, kde v úterý 17. srpna oznámili, že se do města vrátí povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách. A to více než dva měsíce poté, co byla zrušena většina omezení proti COVID-19.

Ve srovnání s loňským srpnem bylo na národní úrovni hlášeno v USA více než dvakrát více nových případů virů, ale baseballové zápasy, hudební festivaly a veletrhy či kina zůstaly otevřené.A bude hůře…

Stále více se v novinách objevuje varování, že Američané vstoupili do nové, skličující fáze pandemie: koronavirus v dohledné době nezmizí.

Vědci varovali, že koronavirus se pravděpodobně stane endemickým a imunita stáda je stále méně pravděpodobná. Vakcíny zůstávají účinné, ale virus zmutoval a šíří se tempem, které překvapilo i odborníky.

Pokud v těchto dnech desítky chicagských barů a restaurací přijímají pouze očkované zákazníky, nejsou samy. Z těchto opatření se stane norma.

Nikomu se nechce zavádět razantní opatření. Měly i nepříjemné důsledky  - nejen ekonomické. Např. loni v USA, kdy byly školy, mládežnické sportování a další programy uzavřeny a zastaveny po celých USA ve snaze zpomalit šíření koronaviru, současně s tím se míra tísňových volání souvisejících s drogami u mladých lidí ve věku 20 a méně let, zvýšila o 43%, zjistila analýza údajů o reakci na mimořádné události.

Pro srovnání - po USA největší počet případů hlásila Indie, Brazílie, Francie a Turecko.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
41%
Ne
transparent.gif transparent.gif
59%