Svátek má: Jonáš

Zprávy

Velikost textu:

BI: Švédské odmítnutí karantény ekonomice nepomohlo, a vlastně ničemu!

BI: Švédské odmítnutí karantény ekonomice nepomohlo, a vlastně ničemu!

Švédské odmítnutí přísných omezení v boji proti koronaviru nepřineslo této zemi žádné významné ekonomické dividendy, ale vedlo k extrémně vysoké úrovni onemocnění a úmrtnosti.

Ilustrační foto
10. července 2020 - 11:06

Jak uvedl Business Insider, podle odhadů Švédské centrální banky se letos HDP této země letos sníží o 4,5%, přičemž z hlediska počtu úmrtí překoná všechny své skandinávské sousedy.

Švédská nekonvenční protikoronavirová strategie nepřinesla této zemi žádné významné ekonomické dividendy. Zároveň pandemie způsobila tomuto státu mnohem větší škody než sousedním zemím, uvedl Business Insider.

Za těchto okolností Švédsko nikdy oficiálně nevyhlásilo karanténu. Stockholm upřednostnil bojovat proti pandemii spoléháním se na osobní odpovědnost občanů, dobrovolnou izolaci a sociální odstup. Většina podniků, restaurací, barů a škol se navíc rozhodla nezavřít.

Švédský premiér Stefan Lofven obhajoval podobnou strategii a označoval ji za projev „zdravého rozumu“. Mnoho odborníků však přístup Stockholmu kritizovalo. Podle jejich názoru nemusela být švédská taktika při zpětném pohledu „ve všech ohledech nebyla ta nejmoudřejší“.


Například Jacob Kierkegaard, vedoucí pracovník Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku, v této souvislosti poznamenal, že navzdory skutečnosti, že v průmyslovém odvětví prakticky neexistují žádná omezení, Švédsko z toho prakticky nemělo žádný prospěch.

„Doslova z toho nic nevyhráli," zdůraznil. „Je to spíš jako samostříl, nezískali žádné ekonomické výhody."

Pokud jde o statistiku, švédská centrální banka letos předpovídá pokles HDP země o 4,5%, přestože dříve věřila, že by měl HDP vzrůst o 1,3%.

K 8. červenci Švédsko nahlásilo více než 73 tisíc případů infekce koronavirem, a na tuto chorobu zemřelo nejméně 5,4 tisíc lidí - což je více než ve všech ostatních skandinávských zemích dohromady.

Kromě toho je úmrtnost na koronavirus ve Švédsku - kdy se počítá jako poměr úmrtí k celkové populaci - také jedním z nejvyšších na světě.

Nedávno bývalá hlavní švédská epidemiologička Annika Lindeová uvedla, že podle jejího názoru její země „měla od samého začátku zavádět mnohem přísnější omezení“.

„Měli bychom vědět, jak špatně jsme připraveni na zdravotní péči a péči o starší lidi," řekla Lindeová. „Karanténa by nám pravděpodobně poskytla možnost se připravit, vše promyslet a výrazně snížit míru šíření infekce."

(kou, prvnizpravy.cz, businessinsider.com, foto: arch.)