Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Aviation Week popsal „nejnebezpečnější“ ruské bojové letadlo

Aviation Week popsal „nejnebezpečnější“ ruské bojové letadlo

Nadzvukový strategický raketový bombardér Tu-160 je nejnebezpečnějším vojenským letounem v Rusku.

Ruský strategický bombardér Tu-160
3. září 2020 - 00:10

Uvedl to vojenský expert Piotr Butowski v americkém časopise Aviation Week & Space Technology.

Autor označuje Tu-160 (v kategorii NATO „Blackjack“, v ruském podání „Bílá labuť“) za největší vojenské letadlo na světě. Butowski si všímá bojových vlastností bombardéru a zdůrazňuje, že po nadcházející modernizaci obdrží křídlaté rakety Ch-101/102 se zvýšeným doletem – až 2,5 tisíce mil.

Expert připomíná, že ruské letecké a kosmické síly mají nyní 17 raketových nosičů Tu-160, ale v roce 2018 ministerstvo obrany podepsalo smlouvu na dodávku dalších modernizovaných deseti bombardérů Tu-160M do roku 2027. Letoun má kapacitu na 12 těchto střel.


Butowski dále bere na vědomí účast ruských raketových nosičů v boji proti terorismu v Sýrii a také lety Tu-160 do Venezuely a Jižní Afriky.

Tu-160 je nadzvukový strategický nosič raket s proměnnou geometrií křídla. Je navržen, aby zničil nejdůležitější cíle pomocí jaderných i konvenčních zbraní ve vzdálených vojensko-geografických oblastech a hluboko v týlu kontinentálních vojenských operací. V důsledku modernizace se významně zvýšila celková účinnost letadla a letový dosah se zvýšil o tisíc kilometrů. Podle stávající smlouvy bude převod modernizovaného Tu-160M letectvu zahájen v roce 2021.

(kou, prvnizpravy.cz, aviationweek.com, foto: arch.)