Svátek má: Klára

Zprávy

Velikost textu:

Americké sankce za Nord Stream-2 mohou „vyhnat“ Německo z NATO

Americké sankce za Nord Stream-2 mohou „vyhnat“ Německo z NATO

Americké sankce vůči společnostem budujícím Nord Stream 2 vyženou Německo z NATO. Pokud Američané budou nařizovat Evropanům, kde si nesmí koupit plyn, tak to je nový fenomén.

Ilustrační foto
28. listopadu 2019 - 06:20

Je to tak horší než za studené války, protože v té době nikdo nezpochybnil dovoz obrovského množství surovin z SSSR. Každý pochopil, že tím posiluje Evropu a v důsledku toho posiluje NATO - tehdy společenství  hostující v Evropě a které mělo z obchodu se SSSR tak velký prospěch, než se v té době vůbec odhadovalo.

Stavba plynovodu je již tak pokročilá, že jeho stavba bude dokončena, bez ohledu na nějaké sankční přkážky, doslova chybí malý kousek.  Společnosti provádějící tuto investici by na tom samozřejmě chtěly později vydělávat. Měli byste si však být vědomi, že se nejedná o společnosti, jejichž ekonomický stav lze zanedbat. Jsou to největší evropské energetické společnosti. Dodávka energie pro většinu evropských spotřebitelů závisí na jejich stabilitě. Včetně průmyslových. A to je pro nás také důležité, protože jsme subdodavateli  pro západní průmysl. Je samozřejmé, že to, co se s nimi děje, je v úzkém zájmu jejich vlád a Evropské komise, která je zase závislá  na evropských vládách.

Německo musí provést tuto investici, protože potřebuje více plynu a bude potřebovat stále více. Obzvláště pokud se chystají vzdát uhlí a atomu. Dnes jednoduše a v perspektivě 50 let jednoduše nemají jinou alternativu.

To znamená, že německá vláda bude kompenzovat náklady za americké sankce, případně dokonce kupovat podniky, které utrpí v důsledku amerických sankcí.  Jednalo by se tak vysloveně o první opozici Německa vůči USA po květnu 1945.

Důsledkem toho bude, že Německo bude uvažovat o nové strategické možnosti ještě intenzivněji. Bude možné, že opustí NATO a zaměří se na své vlastní obranné schopnosti, včetně strategicky nejatraktivnější ruské nabídky: Stabilizace celý prostor od Lisabonu po Vladivostok. Toto je koncept, ze kterého by těžil každý.Je zřejmé, že Američané hrají svou vlastní hru. Snaží se dobývat evropský trh se svým nekonvenčním a neekologickým plynem (jeho těžba ničí přírodní prostředí). Německo je skvělý a stabilní příjemce. Zaručuje obrovské zisky pro příští desetiletí. Případ tedy téměř jistě skončí skutečností, že Německo bude dovážet část plynu z USA. Je to otázka nákladů, které, pokud jsou rozloženy na mnoho let, nejsou pro takové hospodářství, jako je německé, nebezpečné.

Pokrytectví Američanů je překvapivé, protože na jakém základě by měli právo zakázat komukoli obchodování? Zejména proto, že obchodují s Ruskem souběžně. Kupují tam spoustu věcí, včetně zlata a kosmických raketových motorů. Proč tedy Evropa nemůže nakupovat plyn v Rusku, který v od něho kupuje od 70. let? USA mohou dovážet zlato a Evropská unie nemůže dovážet plynt?

Německo není bezbranné. Mají exportně orientovanou ekonomiku, mají obrovské finanční rezervy, včetně amerických dluhových cenných papírů a nejdůležitější zbraň - euro. Kromě toho směřují své hospodářství ke spolupráci s Ruskem a směřují evropské hospodářství k této spolupráci. A to má globální význam. Protože Rusko může nebo nemusí podporovat USA vůči Číně. Je zřejmé, že Rusko, které využívá německý potenciál, je mnohem nezávislejší než bez něj. V důsledku toho může být méně pravděpodobné, že si „potřese s americkou rukou“.


Zajímavou stopou je chování v kontextu NATO - Turecko. Tato země má svrchovanou politiku. Nakupuje zbraně všude, kde se to vyplatí, a jeho vlastní zbrojní průmysl je značný. Pokud je pravda, že Turci požadují podporu Západu v Sýrii, výměnou za podporu obranných plánů Aliance v Pobaltí, tak jde o  zcela novou situaci. Protože tímto způsobem může mít Německo další důvod pro to,  že NATO proti Rusku nedává smysl. Toto je nesmírně složitý aspekt procesu, který vytváří nadregionální hádanku.

(rp,prvnizpravy.cz,observator,foto:arch.)