Svátek má: Jeroným

Zprávy

Velikost textu:

Americké letectvo odhalilo cíl bombardérů B-1B nad Černým mořem

Americké letectvo odhalilo cíl bombardérů B-1B nad Černým mořem

Úloha, kterou plnily americké strategické bombardéry B-1B během letu nad Černým mořem, se stala známou. Šlo o zkoušky používání zbraní nové generace.

Ilustrační foto
4. června 2020 - 04:20

Podle US Air Force Command v Evropě a Africe provedly dva bombardéry B-1B, součást 28. bombardovací perutě na letecké základně Ellsworth, umístěné v Jižní Dakotě, cvičení na použití protilodní rakety dlouhého doletu - Long-Range Anti-Ship Missile (LRASM).

Uvádí se, že tyto střely mohou být použity k ničení určitých cílů ve skupinách povrchových lodí v podmínkách radioelektronické války.

Podle plukovníka Timothyho Albrechta z 603. leteckého provozního střediska má raketa LRASM s nízkou viditelností široké možnosti pro rozpoznávání cílů na velké vzdálenosti. Zároveň snižuje riziko zásahu letadla a překonává nepřátelské systémy protivzdušné obrany. Rovněž upozornil na zvýšený význam bombardérů v boji proti povrchovým lodím.


Mezitím časopis Military Watch ocenil potenciální hrozbu bombardérů vyzbrojených těmito raketami pro ruskou černomořskou flotilu. Jak je uvedeno v publikaci, „možnost bezpečné a účinné kontroly bombardérů v oblasti Černého moře zůstává i přes podporu Ukrajiny pochybná.“

Publikace vysvětluje, že jeden z nejmodernějších systémů protivzdušné obrany, který zahrnuje několik baterií S-400, je soustředěn na Krymském poloostrově. Každý z nich je navíc schopen pokrýt oblast až 400 kilometrů. Kromě toho se v budoucnu plánuje na Krymu zavést nový systém S-500 s dosahem až 600 kilometrů.

Ruské stíhačky rozmístěné na Krymu jsou také vyspělejší, než stíhačky ukrajinského letectva a samy jsou schopné používat rakety dlouhého doletu určené k neutralizaci bombardérů dlouhého doletu, například rakety R-37M, poznamenal Military Watch.

Navíc tato "demontrace síly" značně podráždila Rusko, jehož armádní velení varovalo, že jeho protivzdučná obrana je připravena kdykoliv sestřelovat americké bombardéry, pokud naruší ruské hranice.

(kou, prvnizpravy.cz, usafe.af.mil, militarywatchmagazine.com, foto: arch.)