Svátek má: Michal

Zprávy

Velikost textu:

Američané si myslí, že americká armáda by měla zasahovat v zahraničí

Američané si myslí, že americká armáda by měla zasahovat v zahraničí

Většina Američanů podle nového průzkumu podporuje vyslání jednotek do zahraničí na obranu svobody a boj proti porušování lidských práv, bez ohledu na hrozby pro USA.

Ilustrační foto
28. listopadu 2019 - 09:01

Podle průzkumu zveřejněného v úterý tři ze čtyř Američanů věří, že americké jednotky by měly zasáhnout v zámoří, když je ohrožena svoboda nebo v jiných zemích dochází k porušování lidských práv.

Více než 1 000 dospělých z USA odpovědělo na druhý roční průzkum národní obrany, který provedla Nadace a Institut prezidenta Ronalda Reagana. Většina z nich se domnívá, že by USA měly mít aktivnější zahraniční politiku a více se angažovat v mezinárodních záležitostech.

Ačkoli znečišťovatelé ovzduší  již dlouho vidí existenci izolacionistického sentimentu v USA, tak  lze o tom  diskutovat, ale podle průzkumu to Američany nijak zvlášť nezajímá.

Většina Američanů nesouhlasí s tím, jak prezident Donald Trump řeší zahraniční politiku USA, a asi polovina si myslí, že globální postavení země se během příštího roku zhorší.


Průzkum zjistil, že 76 procent respondentů podpořilo použití americké vojenské síly v zahraničí, ať už existuje přímá hrozba pro USA nebo ne, včetně obrany svobody a zabránění porušování lidských práv. Kromě toho 65 procent souhlasilo se zachováním americké sítě vojenských základen v zámoří, zatímco 28 procent věří, že by měla být snížena americká přítomnost v zahraničí.

Průzkum také zjistil, že 86 procent Američanů má důvěru v armádu, oproti 93 procentům v inauguračním průzkumu 2018. Podle průzkumu se však podpora zvyšování vojenských výdajů v roce 2019 zvýšila o jeden bod na 76 procent.

Prezident Trump byl obviněn z izolacionistického postoje v některých záležitostech zahraniční politiky, včetně obhajování stažení  americké armády z Afghánistánu a Sýrie, navzdory dlouhodobým partnerstvím s místními spojenci bojujícími proti povstalcům.

Zároveň jsou ale výsledky průzkumu Reaganova institutu, které vyjadřují sen amerického militarismu a vojensko-průmyslového komplexu, ve zjevném rozporu se skutečností, že Američané volili Trumpa mimo jiné proto, že slíbil stažení USA z nekonečných válečných konfliktů a snížení vojenské angažovanosti v zahraničí.

(rp,prvnizpravy.cz,militarytimes,foto:arch.)