Svátek má: Bartoloměj

Regiony

Velikost textu:

Vysoká škola ekonomická v Praze snižuje spotřebu PET láhví

Vysoká škola ekonomická v Praze snižuje spotřebu PET láhví

Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE) se rozhodla podpořit studentskou iniciativu a po úspěchu na kolejích Jarov spustila začátkem října provoz automatu na filtrovanou vodu Filtermac i přímo v areálu školy.

Filtermac
8. listopadu 2018 - 12:30

VŠE se tak stala první univerzitou v České republice, která nabízí alternativu k balené vodě jak na kolejích, tak i přímo v areálu školy. Filtermac snižuje spotřebu PET láhví díky tomu, že nabízí chlazenou filtrovanou, perlivou i neperlivou vodu do přinesených láhví, a to zcela zdarma.

„Je logické, že máte-li příležitost natočit si chutnou vodu zdarma, méně často si koupíte balenou, nebo slazenou vodu v PET láhvi. Odhadujeme, že automat ve Staré budově může měsíčně ušetřit 20 až 30 000 PET láhví,“ uvádí kvestor VŠE Ing. Tomáš Zouhar. „Současně se jedná o preventivní opatření do budoucna, kdy poplatky za odvoz a likvidaci i tříděného odpadu jen porostou,“ dodává.

VŠE si ověřila popularitu konceptu na kolejích Jarov, kde byl venkovní automat instalován již loni v létě. Dnes vydává studentům i zaměstnancům přes 10 000 litrů filtrované vody měsíčně.

Unikátnost Filtermacu tkví v tom, že je z převážné většiny financován ze sponzorských příspěvků. Například na provozu nově instalovaného automatu se podílí společnost KPMG a Johnson & Johnson. VŠE tak nemusí provoz dotovat.


„Dehydratace způsobuje mimo jiné únavu a zhoršení paměti i koncentrace. Proto všem studentům, kteří chtějí úspěšně dostudovat, doporučujeme návštěvu Filtermacu alespoň dvakrát denně,“ říká s úsměvem Jana Samšuková, HR Marketing Specialist KPMG Česká republika.

„Projekt Filtermac je pro nás od samého počátku velmi zajímavý svojí koncepcí. Jedná se o skvělou možnost, jak pomoci snížit spotřebu plastů a zároveň studentům VŠE přiblížit společnost Johnson & Johnson jako zaměstnavatele. Zajímavé pracovní příležitosti u nás najdou studenti vyšších ročníků i absolventi bez praxe. Nejvíc nás ale na celé spolupráci s Filtermacem baví, že nám pomáhá naplňovat jedno z našich firemních poslání – chránit životní prostředí a přírodní zdroje,“ uvádí za společnost Johnson & Johnson Jan Stříhavka, Senior Talent Acquisition Partner.Filtrační zařízení Filtermac využívají vodu z vodovodu, kterou upraví do té nejvyšší kvality právě ve chvíli, kdy si ji uživatel stáčí do své láhve. Uhlíkové filtry odstraní z vody veškeré chutě a pachy a UV světlo zlikviduje případné bakterie. Výsledkem je kvalitní voda vynikající chuti, která je čerstvá, necestuje po silnici a zbytečně se neskladuje. Do projektu Škola bez PET lahví se zapojily české i moravské vysoké školy. Síť automatů Filtermac díky zájmů jejich studentů i zaměstnanců šetří k dnešnímu dni cca 180 000 PET láhví měsíčně. VŠE má potenciál ušetřit několik set tisíc PET láhví ročně a významně se tak podílet na snížení znečištění planety. Informovala Vysoká škola ekonomická v Praze.

(jv,prazskenovinky.cz foto:arch.vše)