Svátek má: Dorota

Regiony

Velikost textu:

Vlajky ve foyer Nové radnice připomínají odkaz Baltského řetězu

Vlajky ve foyer Nové radnice připomínají odkaz Baltského řetězu

Na oslavu 30.výročí Baltského řetězu neboli Baltské jsou do 25.srpna ve foyer Nové radnice vyvěšeny vlajky Estonska, Lotyšska a Litvy společně s informačním bannerem.

Vlajky ve foyer Nové radnice
21. srpna 2019 - 12:30

Vlajky připomínají událost, která stvrdila snahy pobaltských zemí vrátit se na mapu Evropy jako nezávislé státy. Tento manifest proti sovětské okupaci a za svobodu spojil více než dva miliony účastníků a v r. 2009 byl zapsán do seznamu mezinárodního kulturního dědictví UNESCO v kategorii Paměť národa.

V roce 1989 si Estonsko, Lotyšsko a Litva připomínaly 50. výročí nacisticko-sovětské dohody zvané pakt Ribbentrop-Molotov, který umožnil začátek druhé světové války a způsobil padesátiletou sovětskou okupaci těchto tří států. Jako zprávu světu o snaze získat zpět svobodu zorganizovali před 30 lety Estonci, Lotyši a Litevci 675 km dlouhý lidský řetěz, který se táhl z Tallinnu přes Rigu až do Vilniusu.

„Myšlenkový odkaz Baltského řetězu podobně jako odkaz Sametové revoluce, jejíž shodné výročí si letos připomínáme u nás, nám budiž mementem, že svoboda a demokracie nejsou nikdy trvale garantovány a že o jejich udržení se všichni musíme ustavičně občansky zasazovat,“ uvedl primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.Letošní 30. výročí této pozoruhodné akce si baltské země připomínají četnými kulturními a společenskými událostmi, stejně jako 80 let od paktu Ribbentrop-Molotov. Význam Baltského řetězu pro Estonsko, Lotyšsko a Litvu je obrovský, po tomto masivním manifestu totiž brzy následovalo obnovení nezávislosti všech tří států v roce 1991. Estonská, Lotyšská a Litevská republika v následujícím období dosáhly pozoruhodného rozvoje a od roku 2004 jsou členy Evropské unie a NATO.

Při příležitosti jubilea Baltského řetězu bude také 21. srpna Česká televize na programu ČT2 vysílat lotyšský dokumentární film „Baltská cesta ke svobodě“.

Pražskénovinky.cz informoval Vít Hofman,  tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy.

(jv,prazskenovinky.cz,foto:mhmp)