Svátek má: Maxmilián|Maxim

Regiony

Velikost textu:

Velikonoce v Praze budou barevné, zábavné a podpoří charitu

Velikonoce v Praze budou barevné, zábavné a podpoří charitu

Centrum české metropole se o Velikonocích oblékne do svěžích jarních barev. Poprvé se výrazně odliší Staroměstské a Václavské náměstí. Velikonoce v Praze již tradičně podpoří charitativní projekty.

Ilustrační foto
5. dubna 2019 - 12:30

Největší trhy v České republice začnou v sobotu 6. dubna a potrvají do neděle 28. dubna 2019. Do Prahy přinesou barvy, veselé motivy v originálních dekoracích a záplavu živých květin.

Pro Staroměstské náměstí jsou připraveny tradiční velikonoční motivy, Václavské náměstí se představí v novém vzhledu a pojetí stánků i dekorací. Novinkou, která se objevila již na Vánoce, je výrazný ekologický akcent trhů. Na to, aby si návštěvníci řádně užili pohodu Velikonoc, a především trhů na Staroměstském náměstí, dohlédne tradičně Městská policie hlavního města Prahy.

„Jedná se o místo se zvýšenou koncentrací osob, kde se mohou pohybovat také osoby, které zajímají více kapsy a batohy ostatních lidí, než pohostinnost velikonočních trhů. Proto Městská policie počty strážníků v těchto lokalitách navýší, aby se zajistil pro návštěvníky co nejklidnější průběh oslav jara,“ říká náměstek primátora Petr Hlubuček.

„Tradiční trhy jsou vizitkou Prahy. Konkrétně ty na Staroměstském náměstí jsou jedny z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších, a to především proto, že jsou postaveny na tradičních národních zvyklostech, jak v oblasti prodeje upomínkových předmětů, tak v oblasti gastronomie. Přesně o takovou formu prodeje se snažíme i v přilehlých historických uličkách a v širším centru města,“ uvádí pražský radní Jan Chabr.

Velikonoční trhy na Staroměstském i Václavském náměstí a náměstí Republiky naváží v projektu 100%BIO na Vánoce. Návštěvníci a hosté budou konzumovat veškeré občerstvení ze zcela kompostovatelných prvků a nádobí. Plochy všech tří náměstí budou opět osazeny speciálními ekologickými koši BigBelly.

„Naše cesta v ekologickém přístupu pokračuje. Vánoční trhy nás přesvědčily o správnosti této cesty a v projektu 100% BIO jsme se zase posunuli o kus dále. Věříme, že se myšlenka na snížení odpadu na trzích líbí i návštěvníkům. Touto cestou chceme pokračovat bez ohledu na vysokou náročnost zajištění celého procesu a s tím spojené náklady,“ říká Libor Votruba, předseda představenstva společnosti Taiko, organizátora Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí i na náměstí Republiky.


Na Staroměstském náměstí bude centrem velikonoční zdobená bříza a velké pódium, prodejní stánky zkrášlí dekorace s jarními motivy a tématikou zvířecích mláďat. Vyhlídkový most se promění v květinový zámek, náměstí oživí rozkvetlé jabloně, truhlíky s živými květinami i proutěná dvoumetrová vejce. Trhy na Václavském náměstí doznají oproti minulosti změnu v podobě modernějšího designu a bohatší květinové výzdoby s maximálním podílem živých rostlin a stromů.

Na pódiu Staroměstského náměstí připravují organizátoři program na každý den od 16 do 19 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na více než stovku profesionálních i amatérských pěveckých či tanečních souborů a národopisných či folklórních seskupení z různých koutů České republiky i zahraničí. V tematických pásmech seznámí návštěvníky s lidovými zvyky. Chybět nebudou oblíbené víkendové kreativní dílny pro děti.

Velikonoční trhy podporují řadu charitativních projektů. Bude zde možné zakoupit výrobky z dílen zaměstnávajících handicapované či sociálně znevýhodněné a na Staroměstském náměstí bude umístěna kasička na podporu projektu Pražské děti, který přispívá dětem na onkologickém oddělení Fakultní nemocnice v Praze - Motole.

Prazskenovinky.cz informoval Vít Hofman, vedoucí oddělení komunikace a tiskový mluvčí Magistrátu hlavního města Prahy.

(jv,prazskenovinky.cz foto:arch)