Svátek má: Eliška

Regiony

Velikost textu:

V Botanické zahradě Praha začíná výstava Královny medu zblízka

V Botanické zahradě Praha začíná výstava Královny medu zblízka

Včely jsou důležitou součástí ekosystému a života rostlin. Botanická zahrada hl. m. Prahy zahajuje panelovou výstavu, která návštěvníkům ukáže včelu medonosnou tak, jak ji neznají.

Z výstavy
31. května 2023 - 12:30

Fotografie, které vznikly využitím mikrofotografické techniky skenovací elektronové mikroskopie, představí pomocí až 4000násobně zvětšených fotografií detaily ze života tohoto druhu hmyzu. Autorem snímků je fotograf a vědecký pracovník Viktor Sýkora. Výstavu doplní řada interaktivních prvků v rámci expozice Zahrada mEDU, která prošla částečnou revitalizací a nabízí návštěvníkům poznání a pobavení z oblasti života včel a medonosných rostlin. Výstava bude k vidění od 1. června až do 31. října.

„Včely jsou přirozenou součástí celého cyklu života rostlin a do botanické zahrady jednoznačně patří. Fotografická a interaktivní výstava Královny medu zblízka ještě více přibližuje včelu medonosnou jako nepostradatelného opylovače a seznamuje s jejím životem. Na jedinečných fotografiích mohou návštěvníci vidět například tisícinásobně zvětšené pylové zrno nebo detaily včelího těla, tykadlo, žihadlo, křídla. Součástí výstavy budou interaktivní prvky v rámci expozice Zahrada mEDU a po renovaci se návštěvníkům otevře i domek včelaře. Rád bych poděkoval našemu partnerovi, společnosti PENNY, která podpořila realizaci této výstavy a současně přispívá i na náš chov včel a péči o ně,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Královny medu zblízka

Od 1. června se návštěvníci botanické zahrady mohou prostřednictvím fotografických panelů na pěti stanovištích seznámit s anatomií včely medonosné. Výstava představí zajímavosti ze života včel a opylování rostlin a ukáže, jak jsou včely pro přírodu i pro nás samotné důležité. Pro pořízení fotografií bylo využito technologie skenovací elektronové mikroskopie, kdy je až několikatisícinásobně zvětšený obraz zaznamenán počítačem. Fotografie použité pro výstavu jsou dobarvené. Původní obraz z mikroskopu je vždy černobílý a všechny barvy jsou dodány uměle. Používají se na zvýraznění struktur a zásadně ovlivňují výsledný výtvarný účinek snímku. Barevné podání je tudíž zcela dílem autora a většinou neodpovídá původní barvě objektu. Autorem snímků je fotograf a vědecký pracovník z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Viktor Sýkora. Součástí výstavy jsou interaktivní prvky a rovněž herní stezka, kde si zájemci mohou prověřit svou fantazii a na fotografiích Viktora Sýkory tipovat jednotlivé části těla včely medonosné.Zahrada mEDU pro vzdělání i odpočinek

Výstava se koná v expozici Zahrada mEDU, která vznikla z původní expozice Medonosných rostlin a včel. Ta od roku 2022 prošla revitalizací. Byly renovovány původní interaktivní prvky a vznikly zde i prvky nové. Ty seznamují zejména ty nejmenší návštěvníky hravou metodou se životem včely. Mohou si například vyzkoušet včelí taneček, samotné opylování květů nebo si prohlédnout, jak úly vypadaly v dobách našich babiček. Nově se otevře medový domek s pláství v nadživotní velikosti, kde bude možno dozvědět se zajímavosti nejen o pylu, jenž je potravou pro včely, ale i o životě včel v úlu. Součástí expozice jsou i včelí úly, které v současné době obývá osm včelstev. Dva úly u cesty jsou náhledové, to znamená, že účastníci komentovaných prohlídek a dalších vzdělávacích programů mohou za asistence průvodce nahlédnout přímo dovnitř úlu. Expozice Zahrada mEDU najde využití zejména jako prostor pro vzdělávání, ať už v rámci programů pro školy, nebo dalších workshopů a přednášek. Expozice je rovněž místem pro projekt pro seniory a mezigenerační programy Blahodárná zahrada.

Viktor Sýkora – autor fotografií

Viktor Sýkora je fotograf a vědecký pracovník, vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V současnosti pracuje na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Věnuje se volné fotografické tvorbě, mnoho let se specializuje na vědeckou fotografii a mikrofotografii. Jeho snímky byly publikovány v prestižních zahraničních periodikách (National Geographic, USA, American Photography, Photo, Scientific American, EMBO Journal, Bild der Wissenschaft atd.). Své fotografie dosud prezentoval na osmnácti samostatných výstavách v ČR a desítkách skupinových výstav, především v USA a Velké Británii. Je autorem dvou fotografických knih vydaných nakladatelstvím Academia, v roce 2009 vyšlo Tajemství rostlin a v roce 2015 Neviditelný lidský svět.
    
Pražskénovinky.cz informovala Darina Miklovičová, tisková mluvčí, Botanická zahrada hl.m.Prahy.
 
(rp,prazskenovinky.cz,foto:Botanická zahrada hl.m.Prahy)Pakliže jste volili Petra Pavla za prezidenta, učinili byste tak dnes znovu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
30%
Ne
transparent.gif transparent.gif
41%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
29%