Svátek má: Slavomír

Regiony

Velikost textu:

Svátky vína International Wine Show Prague proběhly již podvacáté

Svátky vína International Wine Show Prague proběhly již podvacáté

Je to téměř neuvěřitelné, ale předposlední dubnový den se konala dnes již mezinárodně uznávaná jubilejní 20. mezinárodní přehlídka vín IWSP (International Wine Show Prague). Jako obvykle proběhla v reprezentačních prostorách Foyer Grand Ball Room pražského hotelu Hilton.

Záběr z výstavy o vínech
8. června 2018 - 10:46

Protože se ale IWSP koná dvakrát ročně, tak zároveň letos oslavila i svůj desátý ročník. Pravidelně se jí účastní domácí i zahraniční majitelé vinoték, vinařství, barů a restaurací, hotelů, spolu distributory vína či destilátů. Bývají tu prostě všichni, kteří v této oblasti něco znamenají či hledají pro rozvoj své firmy další perspektivní obchodní partnery. Akce se letos zúčastnilo 61 vinařů a vinařských firem z Rakouska, Německa, Itálie, Maďarska, Francie, Španělska, Izraele, Chile, Austrálie či Řecka. Nechyběli však ani vinaři z Moravy a Slovenska. Kromě obchodních aktivit je tradičně součástí akce také odborně vzdělávací program tzv. Masterclass. Tvoří ho fundované přednášky, ve kterých známí světoví sommeliéři představují zajímavé vinařské lokality z celého světa. Akce jsou spojené s ochutnávkou tamních vín. Letos představili organizátoři německé vinařské regiony a zvláště pak v samostatné prezentaci „Generation Riesling“, tedy sdružení mladých německých vinařů do třicetipěti let.

Češi prý vypijí průměrně za rok přes čtvrt miliardy lahví vína, za které utratí kolem 40 miliard korun. Na zmíněný objem však už vinice v Česku nestačí. Kvůli zvyšující se spotřebě hledají čeští obchodníci s vínem nová a zajímavá vína v cizině. Proto si získala přehlídka vín, International Wine Show Prague, za deset let své existence své pravidelné vystavovatele i návštěvníky profesionály. Podle průzkumů ji za několik hodin, během kterých se přehlídka koná, navštíví více než 700 odborníků. S vinaři se tu setkávají představitelé malých butikových vinoték, velcí distributoři, ale i po nákupčí řetězců. Prostě bývají tu všichni, které tato profese oslovuje. Také vystavovatelé se mění. Někteří dávají přednost podzimní přehlídce, někteří zase preferují tu jarní. Letos se v Praze například sešli vystavovatelé snad z všech vinařských regionů Itálie a jistě přibylo i Španělů. Naopak chyběli Moldavané či Slovinci.

Samostatnou kapitolou byli mladí vystavovatelé z Německa, kteří se letos v Praze na přehlídce prezentovali jako skupina pod názvem „Generation Riesling“ poprvé. Jejich iniciativě věnovali organizátoři i první Masterclass, který vedl Raimonds Tomsons z Lotyšska, mimochodem vítěz The Best Sommelier of Europe and Africa. Skupinu založili v roce 2006. Jednalo se projekt Německého vinařského institutu (German Wine Institute), jehož cílem bylo poskytnout mladým a vysoce ambiciózním vinařům marketingovou platformu, na které by mohli prezentovat svá vína na národní i mezinárodní úrovni. Dnešní německá ryzlinková generace zahrnuje 580 členů mladších 35 let, kteří zastupují německou vinařskou mládež. Jsou vzdělaní v oboru, zavádí nové a moderní technologie, orientují se na vysokou kvalitu produktů a na rozdíl od svých otců a dědů mají mezinárodní zkušenosti. Zcela jiná byla další přednáška tentokráte polského sommeliéra Michala Bardela, který představil známé vinaře nejstarší německé asociace VDP. Mezi nimi našince překvapili i vinaři ze Saska ze Zámeckého vinařství Proschwitz nebo vinař Klaus Zimmerling. Jejich vinice totiž leží ještě severněji než naše české Žernoseky nebo Chrámce a jejich vína jsou u našich severních sousedů velice oceňovaná.