Svátek má: Olga

Regiony

Velikost textu:

Sv.Martin přiveze na vinici sv.Kláry mladá vína z Čech i Moravy

Sv.Martin přiveze na vinici sv.Kláry mladá vína z Čech i Moravy

Již čtrnáctý slavnostní Svatomartinský přípitek můžete zažít 11.listopadu na vinici sv. Kláry. Přesně v 11:11 se zde poprvé otevřou lahve s letošními Svatomartinskými a mladými víny od předních českých i moravských vinařů.

Ilustrační foto
3. listopadu 2019 - 12:30

Ve vinotéce sv. Klárasi můžete vybrat z kolekcí jedenácti vín, suchých i s vyšším zbytkovým cukrem, z nabídky vinařství Kraus, Školní statek Mělník, Kovács, Trávníček a Kořínek, Hort, Nové vinařství, Kubík a František Mádl. Vinohrad se oděje do podzimních barev a ani bílý kůň nebude. chybět Vinice sv. Kláry se v tento den uzavře až v 17 hodin.

Na akci platí běžné vstupné do venkovních expozic Botanické zahrady hl. m. Prahy. Milovníci vína by si ani v letošním roce neměli nechat ujít tradiční Svatomartinský přípitek pořádaný trojskou botanickou zahradou na vinici sv. Kláry.

„Návštěvníci si budou moci připít mladými i Svatomartinskými víny z nabídky českých a moravských vinařství. Na vinici sv. Kláry vzhledem k její malé rozloze mladá ani Svatomartinská vína nevyrábíme. Přesto nechceme naše návštěvníky o hezkou tradici ochudit a dle tradice se u nás tato vína poprvé otevřou 11. listopadu přesně v 11 hodin a 11 minut,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.Bez ohledu na to, zda letos do Prahy sv. Martin přiveze sněhovou nadílku, lze s jistotou říci, že návštěvníci vinice sv. Kláry si v den jeho svátku budou moci vychutnat skvělá vína. Podle zvyklostí se v 11 hodin a jedenáct minut na terase vinotéky otevřou první vína ročníku  ‚2019 a zájemci tak budou moci zjistit, jak se vydařil.

„Obecně si svěžest a říznost mladých vín skvěle rozumí s tučnějšími pokrmy. Svátek sv. Martina můžete pojmout naprosto klasicky a připravit pečenou husu s červeným zelím a bramborovými lokšemi. Pokud se ale nechcete pouštět do vaření samitradičního opeřence, nabízí se spousta dalších možností, jak si na mase tradičního opeřence pochutnat. Avšak mezi mladými víny jsou značné rozdíly. K některému si raději dáte sýrový quiche se slaninou, k dalšímu svatomartinské rohlíčky s ořechovou náplní. Kombinujte, zkoušejte, ochutnávejte – párování vína a pokrmů je hra, a ne závažné životní rozhodnutí,“ vysvětluje Eliška Muchnová, vedoucí vinotéky sv. Klára.

Mladá a Svatomartinská vína budou ve vinotéce k dispozici pouze do vyprodání zásob, proto s návštěvou vinice neváhejte. Za příznivého počasí bude možno posedět na jedné z teras viničního domku. Pokud by ale svatý Martin v den svého svátku do Prahy přijel v mrazivém hávu a na bílém koni, budou k dispozici venkovní přímotopy a deky nebo bude hřát hořící krb uvnitř viničního domku. Doušek svěžího vína s jedinečným výhledem na panoráma Prahy nebo s pohledem na praskající krb rozhodně stojí za to.

Pražskénovinky.cz informovala Darina Miklovičová.          

(jv,prazskenovinky.cz,foto:Botanická zahrada Praha)