Svátek má: Erik

Regiony

Velikost textu:

Strážník byl ve správnou dobu na správném místě

Strážník byl ve správnou dobu na správném místě

Skromnost, hrdost, dojetí ... pocity, které většinu z nás napadly jako první. Radek, strážník z Prahy 5, poskytl v době svého volna profesionální první pomoc. O jeho činu jsme se dozvěděli jen díky krásnému poděkování.

Ilustrační foto
20. listopadu 2019 - 12:30

Takové normální sobotní odpoledne v Hostinném kousek od Trutnova. Horda chlapů na hřišti. Tentokrát si přišli poměřit síly při nohejbalovém turnaji. Během jednoho zápasu se 59letému Jirkovi udělalo nevolno a jeho srdce se zastavilo. Radek bez sebemenšího zaváhání zahájil profesionální resuscitaci a pokračoval v ní až do příjezdu policistů, kteří měli ve voze automatický defibrilátor. Následoval převoz muže záchrannou službou do nemocnice. Pacient se velmi rychle zotavil. Podle slov ošetřujícího lékaře právě díky rychlé první pomoci.

„Nikde jsem to neříkal, protože mi přijde zcela normální poskytnout první pomoc člověku, který to potřebuje. Jsem moc rád, že je Jirka v pořádku a jestli jsem k tomu maličko přispěl, je to krásný pocit," skromně dodal Radek.

„Jsem pyšný na všechny své kolegy, kteří nezapomínají na profesionalitu a lidskost ani v době, kdy nejsou ve službě. Radkovi plně náleží medaile Za záchranu lidského života a těším se, až mu ji budu moci osobně předat," řekl šéf strážníků Eduard Šuster.

Powerbanka jako zbraň. Jako smyslů zbavený se choval 35 letý opilý cestující autobusu číslo 139. Místo, aby na konečné zastávce vystoupil, vzal powerbanku a udeřil řidiče do spánku.

Do Komořan vyjela autohlídka ihned poté, co obdržela žádost o pomoc. Opilý cestující měl napadnout řidiče autobusu, protože se mu nelíbilo, že má opustit dopravní prostředek. Strážníci na zastávce zastihli oba aktéry. Muž strážníkům sdělil, že si sice nic nepamatuje, ale řidič mu měl prý šlapat po hlavě, ale naštěstí ho nijak nezranil. Zcela odlišně popsal situaci napadený řidič, který měl na hlavě krvácející zranění. Poté, co opakovaně muže požádal, aby opustil prostor autobusu, přišla nečekaná rána do spánku černým předmětem, až se mu zamotala hlava a udělalo se mu nevolno. Černou powerbanku se stopami krve strážníci nalezli na podlaze autobusu, stejně jako další kapky krve. Ještě před příjezdem záchranářů a policistů hlídka napadenému ošetřila tržnou ránu na hlavě a u útočníka provedla orientační test na přítomnost alkoholu. Ten ukázal pozitivní hodnotu 2,85 promile. Zraněný byl převezen do nemocnice, agresor na policejní stanici.


Ve stanici metra Černý Most zkolaboval asi 50letý muž a po chvíli přestal dýchat. Strážníci ho oživovali až do příjezdu záchranářů.

V sobotu před půlnocí jela autohlídka městské policie prověřit oznámení o podnapilé osobě ve stanici metra Černý Most. Po příjezdu spatřila na konci nástupiště v polosedě asi 50 letého muže. Jevil známky podnapilosti, hlavu měl svěšenou, pravidelně dýchal, ale nereagoval na podněty. Protože se strážníkům nedařilo muže probrat, rozhodli se přivolat záchrannou službu. V průběhu hovoru začal muž náhle zvracet a mělce a lapavě dýchat. S dispečerkou linky 155 na telefonu položil jeden ze strážníků muže na záda, jeho dýchací cesty zprůchodnil záklonem hlavy a začal stlačovat hrudník. V oživování pokračoval až do příjezdu záchranářů. Ti si muže převzali do své péče a k následně ve stabilizovaném stavu převezli do zdravotnického zařízení.

Prazskenovinky.cz informovala Irena Seifertová z Městské policie hlavního města Prahy.

(jv,prazskenovinky.cz foto:mp)